2015/12/23

Yaprak Güzeli (Coleus)

İlk bakışta nasıl da gösterişsiz, sıradan bir çiçek. Latince adı coleus. Işığı ve suyu sevdiği, güneş aldıkça yapraklarının yeşilden bordoya ya da mora dönüştüğü söyleniyor. Sadece yapraklardan oluştuğu için ''çiçek'' demek yanlış sanki.
Kim bilir belki adını bu yüzden ''yaprak güzeli'' koymuşlardır.

Yaprağı neden güzel derseniz; çünkü onun çiçekleri yaprakların üzerinde açıyor. Daha doğrusu; bir ressam başına geçmiş ve dilediği yaprağa çiçek resmetmiş gibi görünüyor.

Dikkatli bakacak olursak öyle her yaprakta çiçek yok. Bazı yapraklar ne kadar büyürse büyüsün çiçekten nasibini alamamış. Bazıları daha minicikken bile tamamıyle pembe-beyaz, her zerresiyle çiçek...
Bakmakla görmek arasındaki farkı gösteren ne güzel bir çiçek.

Aileyi tanımlarken ''Beş parmağın beşi bir değil,'' derler bazen. Tıpkı onun gibi, yaprağı güzel de şöyle diyor bana kalırsa:


''Aynı yuvada, aynı köklerden gelerek bir arada büyümüş aile biriyleriyiz biz. Ancak her birimiz farklı. Kimimiz cesur, gayretli. Rengarenk kimimiz, içi dışı bahar. Kimimizse cesaretsiz, çekingen ya da karamsar.''

Olay bir taraftan da ''Nasıl bakarsan öyle görürsün''ün bir çiçekte can bulmuş hali...

Japonlar için sakura nasıl ki uzun gibi görünen ama çabucak biten hayatı temsil ediyorsa ''yaprağı güzel'' de benim için aile bireylerinin her birinin farklı karakterde oluşunu sembolize eden işte böyle bir çiçek.

İçinde bulunduğu şartlara göre duruş sergiliyor özünde. İhtiyacı olan her şey tam ve rahatı yerindeyse eğer, bir mucizeye imza atabiliyor. Bu kez ince, uzun, narin bir dal üzerinde sıralanmış minik beyaz çiçekler açarak hayata teşekkür ediyor.
Yaprak güzeli... O benim için; insanı, aile kavramını, yaşamı sorgulatan sıra dışı bir öğreti.

* * *
EK (03.11.2016)

Aynı kökten çoğalttığım yaprak güzelim yaklaşık 1 yıl sonra hangi renk ve şekillerde bakar mısınız?
Şu soldaki de 👇 👇 balkondaydı. Yarım güneş gören bir yerde, başka bir saksıda. Yaprakları kocaman, renkler ne canlı.

Her bir kare başka bir çiçek sanki. Bordo renkli olanlar balkonda bütün yaz güneş görenler.

Bir de sürpriz yaptılar. Birkaç yerden dal uzatıp ayrıca çiçek verdiler. Eflatunumsu minik mavi çiçekler :)
Araştırma yaparken ince, uzun, narin bir dal üzerinde minik ''beyaz'' çiçekler açtığı bilgisine ulaşmıştım oysa.

Yaprak güzeli şahane bir çiçekmiş gerçekten de 💕🌷🌿💕


18 yorum:

 1. Selam,
  Ne güzel anlatmışsınız ben de çok severim .Güneştede rengi değişir bendeki soğuklardan kurudu bir kaç dal kırdım inşallah tutar çok narin bir çiçek.Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, hoş geldiniz. Balkonda tutuyorsanız zorlanır. Soğuklarla arası iyi değilmiş. Benimki evin içinde, çok çabuk büyüyor. Hatta ayrıca minik bir kutuya daha diktim. Suyun içinde 2 günde kökleniyor aslında ve çabucak tutuyor. Sevgiler.

   Sil
 2. Çocukken komşu evlerde çok sık rastladım ben bu çiçeğe, Ankara'daydık o zamanlar yine ve saksı saksı görürdüm, sanırım Anadolu'da çok rağbet var bu güzel çiçeğe..ne hoş anlatmışsın:) Bücürük yüzünden ne yazık ki, eve çiçek alamıyorum kopartıyor, ısırıyor ve zehirleniyor:(
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anadolu'da rağbet var, evet. Sahil kasabalarında park ve bahçelerde çok oluyor.
   4 ay önce nostalji olsun diye AVM'de görüp aldım ama gerçekten hayatı sorgulatıyor bana. ''İnsanları tanıdıkça hayvanları daha çok sevmeye başladım''ın bitki versiyonu galiba :)
   Bücürük'e bir şey olmasın aman. Tavana asılan sarkaç kullanarak çiçek büyütebilirsin aslında.
   Sevgiler Müjdecim.

   Sil
 3. Sıradan görünen kimi şeylerde derin anlamlar olabiliyor... Tabii bu, derin anlamları yükleyebilecek derin insanlar gerektiriyor :) İsmi güzelin kendisi de çok güzelmiş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Varlık aleminde yer alan her ne varsa, bakmakla, görmekle kalmayıp tüm kalbiyle ve ruhuyla duyumsayarak sihirli kelimeler halinde yazıya döken sevgili Kalemderi; bu güzel sözler için teşekkür ederim. Çiçeğin ismi de kendi de çağrıştırdıkları da güzel, evet:) Sevgiler...

   Sil
  2. Demeyin öyle ya kendimi bir şey sanacağım sonra :) Çok teşekkür ederim, ben galiba sadece çenemi biraz tutamıyorum ve çok dillendiriyorum hisleri, ruhuma dolanları. Yoksa sizin de en az bu kadar kalben ve ruhen gördüğünüzden eminim. Keskinliğimi, çıkışlarımı törpülemeye uğraşıyorum. İnşallah bir gün böylesi güzel sözleri çekinmeden, sıkılmadan üstlenebileceğim zamanlar da gelir... Sevgiler.

   Sil
  3. Öyle güzel yazıyorsunuz ki az bile demişim. Mütevazılığa gerek yok, utanmayın hadi :) Son satırlarda bahsettiğiniz o günler gelecek, şuraya bir işaret koyalım + :)
   Keskinlik ve çıkışlar iyidir, içe atarsa insan boğulur. Benim de keskin olduğum zamanlar çoktur. Sevgiler.

   Sil
 4. Yaprak Güzeli'nin adı güzel, kendi güzel :) Bu narin çiçeği ne güzel anlatmışsın. Kesinlikle doğru söylüyorsun, 5 parmağın beşi de bir değil. Aynı anneden babadan dünyaya geliyor da insan, kardeş kardeşe benzemiyor.. Bitkiler bile bize ne çok şey anlatıyor.. Ne kadar sevgi ve özen gösteriyorsan o kadar güzel çiçek açıyor..Bütün canlılar da böyle değil mi..

  Sevgilerimle Zeugmacığım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blogun yıldönümlerinde çiçeklerle donanmış fotoğraflarını çekip koyduğum bir kayısı ağacım vardı biliyordun Esinciğim. Geçen yıl kestiler, ne çok üzüldüm :(
   Kayısı ağacının yerini sakura aldı artık. Ve sakura yazımdan beri çiçeklere çok daha farklı gözle bakmaya başladım (Japonlar sağolsun).
   Çiçekler de canlı olduğuna göre insanlarla benzeşmeleri kaçınılmaz zaten.

   Sevgiler Esinciğim...

   Sil
 5. Çiçek yetiştirmeyi ailece çok seviyoruz. Sadece balkonda değil evin içinde de çiçek yetiştiriyoruz. Yaprağı güzel de onlardan biri.(Buralarda öyle adlandırılır.) Gerçekten farklı bir çiçektir. Hassastır, gölgeden hoşlanır, ölçülü su ister. Bazı çiçekler de insanlara benzer.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiçeklerle donanmış bir balkon nasıl da hoş görünür. Çiçek olmayan bir oda çok anlamsız gelir bana. Ancak açan çiçeklerle aram pek iyi değil. 1 yıldan fazla yaşatamıyorum. Açmayan salon çiçekleriyle idare ediyorum o yüzden. bir de yaprak güzelim oldu. Tam benlik :)
   Yaprak güzeli ya da yaprağı güzel... Her ikisi de kullanılıyor. Yazıda ben de ikisini birden kullandım. Latincesinden hareketle ''Kolyoz Çiçeği'' de deniyor.
   Çiçekler insanlara benzer gerçekten. Hassas olanlar sevgi sözcükleri duyduğunda coşup güzelleşenler varmış. İlgi görmeyince solup kuruyanlar...
   Sevgiler...

   Sil
 6. Bir çiçekten bunca güzelliği çıkarabilen bir insanla muhatap olabilmek bile bir şereftir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli öğrenci kardeşim çok büyütmüş beni gözünde :)
   Estağfurullah. Güzel bakan güzel görür diyelim...

   Sil
 7. Büyülendim. Doğrusu bu çiçeği benim için birisi yetiştirecekti. Daha doğrusu bir erkek. Ben de ona aşkını bu yapraklarla mı bana anlatacaksın? Diye küçümsemiştim.Yani bir lale ya da sümbülü tercih ederim. Şimdiyse şaşırdım.
  Erkek arkadaşımla olan sonucu zaten tahmin edersiniz.
  Ana fikri sevdim. Aile bireylerinin bir kökten olduğunu hatırlatması. Sevgilerimle.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oysa dünyanın en anlamlı çiçeklerinden birisini yetiştirecekmiş. Belli ki o da benim gibi anlamdırmış ve güzel bir aile kurmak için sembol olarak seçmiş. Jesti ve hayalleri çöpe gitmiş adamın :))
   Artık hiç unutmazsın bahçeperim. Yazık olmuş velhasıl.
   Sevgiler benden :)

   Sil