2018/03/06

Örgü ile Terapi

Strese karşı terapi yollarından biri de örgü örmek kesinlikle. El emeğiyle ortaya bir şeyler çıkarmak bünyeye gerçekten iyi geliyor. Renk renk iplikleri parmağınızı kullanarak tekrarlayan bir işlemle harika motiflere dönüştürürken sadece eğlenmekle kalmıyor, kendinize daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam da örüyorsunuz.

Abarttığımı düşünmeyin. Örgü örmek insanları her yönden iyi hissettiren son derece rahatlatıcı bir uğraş. Bunu yalnızca ben söylemiyorum. Profesyoneller de onaylıyor. Biraz araştırırsanız örgünün fiziksel ve ruhsal yönden insanlara nasıl yardımcı olduğunu göreceksiniz.
Misal, İngiltere'de Stitchlinks adında bir grup var. Hastanelerde, okullarda, bakım evlerinde ya da iş yerlerinde ''örgü terapi grubu ağları'' oluşturan bir grup. Web sitelerinde diyorlar ki: ''Terapi amaçlı örgü, sağlık hizmetlerine sağladığı yararlar açısından önde gelen klinikçiler ve akademisyenler tarafından 'resmi olarak' kabul ediliyor.''
Örgünün konsantrasyon arttırma ve aşırı enerjiyi kanalize etme gibi bir görevi daha varmış ve Caleigh Murtaugh adlı Torontolu bir öğretmenin 7-8 yaş grubu öğrencileri için başlattığı bir örgü kulübü ile kanıtlanmış. Ellerini kullanarak odaklanmak içlerinde özellikle hiperaktif çocukların bulunduğu gruptaki çocuklara fazlasıyla yardımcı olurken, başarı duygusu tatmaları da sağlanmış. Örgü, sancılı bir gündemden sıyrılmanın yolu aynı zamanda. Teknoloji yorgunu bünyeyi sıfırlayıp tazelenmek için kimi zaman. Kendimize has düşüncelerle baş başa kalmak için eşsiz bir fırsat....

Metafizikle de ilgisi olduğu söylenen ve çizerek gerçekleşen bir tür meditasyon yöntemi olan mandaladan şurada bahsetmiştim. Renk renk ipliklerle minik motifler örmek bir tür mandala aslında. Annelerimizin özenle ördüğü danteller, paspaslar, tıpkı mandala gibi merkezden başlayıp dışa doğru büyüyen desenlerden oluşmuyor mu? Dünya genelinde pek çok dinde ve kültürde yer alan mandala Osmanlı motiflerinde, özellikle camilerdeki kubbelerin iç kısımlarındaki ''kalem işi'' ya da ''çini'' adı verilen motiflerin de ta kendisi! İçsel bir derinlikle üretim tekniği olarak tasavvufta yer alan ve altınla süsleme sanatı da denilen tezhip ona keza...

Günümüz insanı için gitgide daha çekici hale gelen bu uğraşları araştırdığınızda daha pek çok çeşide rastlayabilirsiniz. Desen ve boyama kitaplarına eklenen ve 999 basit çizgi bir araya geldiğinde ortaya nelerin çıkabildiğine şaşırttığı, ''uğraşırken geçecek zaman diliminin size nasıl iyi geleceğini tahmin bile edemeyeceğiniz'' söylenen ''1000 Nokta İkonlar'' kitabı gibi...

Görsellerden de anlaşıldığı gibi ben bu aralar renk renk motifler örüyorum. Günde 1 motif. Maksimum 15 dakikamı alıyor. Dünyadan bir süreliğine uzaklaşıp kendi iç dünyamla baş başa kalmak ve huzur duymak için yetip de artıyor bile. Fikri blog arkadaşım Derya'dan aldım, kendi çapımda devam ediyorum. Araya bir atkı ve bere ile eldiven bir de kendi icadım olan telefon (ya da gözlük) kılıfı sıkıştırdım. Üzerine de kanaviçe işlemeyi ihmal etmedim:)

* * *

Sözün özü; örgü örmenin insanı mutlu ettiği kesin.
Örgü ören insan, el örgüsü hediye alan insan, çevresinde örgü nesneler gören insan. Hepsi, herkes mutlu oluyor...

Yarn-bombing adı verilen örgü graffiti'yi bir düşünsenize!
''Örgü Bombalama'' bizim ülkemizde de hızla yayılmakta sanki. Kamusal alanları renk renk örgülerle donatan bu müthiş sokak sanatı ile ağaçlar, banklar, arabalar, hatta doğadaki kayalıklar dahi mutluluk verici bir sıcaklıkla kaplanıyor ve tabii ki kimse bu renkli görüntüler karşısında gülümsemesine engel olamıyor!


(Yarn Bombing Görselleri: Pinterest)

9 yorum:

 1. Ben hoynumdan geciriyorum ipi. :))
  Ellerine saglik, kanavice de cok guzel durmus.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anneanne/babaanne izleyenler öyle öğreniyor. :)
   Ben sol işaret parmağıma 1 kez dolayıp oradan kaydırıyorum ipi. Çok kolay oluyor.

   Kanaviçe çok zevkli bir uğraş. Teşekkür ederim.

   Sil
 2. Motiflerinizi merakla bekliyordum çok çok güzeller renkleri de öyle ayrıca çok da güzel örmüşsünüz ellerinize sağlık. Örgüye sıkı sıkı sarılmam boşa değilmiş çok faydası var gerçektende bizzat test ettim bazen sıkılsamda tamamen hiç vagzeçemedim çok seviyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalarını bilimsel olarak kanıtlamışlar. Boşa değil tabii. İlham kaynağı olmanız da cabası. Oradaki parmaksız eldiveni sizden görüp ördüm misal. Çok da severek kullandım:) Bere örme fikri de sizden.
   Sıkılınca mola vermek en iyisi ama olmuyor bazen:)

   Sil
  2. Teşekkür etmeyi unutmuşum bu arada. Motifleri beğenmenize sevindim. Ancak, iplikleri fazla düşünmeden aldım galiba. Şimdiki aklım olsa 3-4 renk kullanırdım, çünkü fazla desen üretemiyorum:) Acemilik motiflerim sona erdi, epey düzgünleştiler bu arada. Her şey sayenizde efenim. Çook teşekkürler.

   Sil
 3. Nörologların önerdiği bir uğraş örgü. Ben de ara ara örüyorum. Hatta bebeğimi paylaşacağım:) Herkes motif örüyor bu ara ve o kadar sevimliler ki ben de kalpli olan motife başladım:) Yatak örtüsü olsun diyorum ama benim örmemle 2-3 senede ancak biter.
  Kolay gelsin Zeugma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ooo süper! Amigurumi Harry Potter ne kadar güzel olmuştu. Merakla bekleyeceğim:)
   Kalpli motif nasılmış bilmiyorum. Ama şunu söyleyeyim: Motiflerden oluşmuş bir yatak örtüsü ya da battaniyem olmasını çok istiyordum. Fakat aynı şekilde, kaç senede biter kim bilir diye gözüm yemiyordu. Günde 1 motif kuralına uyarsan 1 yıla kalmadan biter. 2 motif örersen 6 aya kalmaz, diye düşün benim gibi:)
   Sana da kolay gelsin Sezer.

   Sil
 4. Örgünün de tıpkı mandala gibi insan ruhuna iyi geldiği kesinlikle doğru. Bence renklerle temas etmek ve kendinle başbaşa kalmak müthiş bir rehabilite!. Ben de yeniden resim atölyesine başlıyorum. Resim yapmayı da çok seviyorum çünkü, özellikle atölye ortamında resim yapmak çok daha motive edici. Biz kadınlar, bir şekilde kendimize nefes alma durakları yaratmayı biliyoruz. Kolay gelsin Zeugmacığım. Çok renkli ve hoş motifler, atkı ve bere çok güzel olmuş. Şimdiden güle güle kullan :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir süre mandalayla ilgilenmiştim. Keşke yine yapsam. Taşlara ve kağıtlara çizimler yaparken sessizliğe gömülmek ruhumu nasıl da dinlendiriyordu. Tığ işi motiflerde de aynı mantık var aslında. İşin özü teknoloji yorgunuymuşuz. Bu tür hobiler nasıl da iyi geliyor, dediğin gibi nefes alma durakları adeta, rehabilite noktaları:)
   Resim yapmak tamamiyle sanatsal bir olgu yalnız. Yetenek de gerekiyor ve o da sende fazlasıyla var. Çok teşekkür ederim. Sana da kolay gelsin Esinciğim:)

   Sil