2020/01/13

Rengârenk Merdiven Projesi - Kaydıraklar

Türkiye genelinde, özellikle de İstanbul'un yokuş yukarı giden upuzun sokaklarında gökkuşağı renklerine boyanmış epeyce merdiven olduğunu biliyoruz. Birkaç kutu boyayla gri renkli beton basamakların renkli görüntülere bürünmesi insanların içini açıyor çünkü. Belediyelerin destek verdiği ''Fırçanı al gel'' kampanyaları bile yapılmıştı bunun için. Mahallesindeki sekiz on basamaklı merdivenleri boyamaya soyunan gençler, baba-oğullar, damatlar çıkmıştı.

Doğa bile dört mevsim farklı renklere bürünüyor. Yeşilden turuncuya, sarıya, kahverengiye, sepyaya giden rengârenk bir döngü içinde. Gökyüzünün, kuşların, çiçeklerin, ağaçların, dağların, hatta kedilerin dahi rengi var da iç karartan gri betonların neden olmasın, değil mi? Öyleyse, insan eliyle yapılmış basamakları boyamak yine insana düşer.

Merdivenlerden çıkarken Ahmet Haşim'in kulaklarını çınlattım.
''Ağır ağır çıkacaksın bu rengârenk merdivenlerden / Eteklerinde edebiyat dünyasından bir yığın doyumsuz kitap''

Projede emeği geçen genç resim öğretmeni arkadaşları bir de buradan kutluyorum.
Hepsinin ellerine, emeğine, fikirlerine sağlık. Merdivenleri kullanan insanların büyük çoğunluğunun ilkokul ve ortaokul öğrencisi olduğu düşünüldüğünde, bir benzeri daha olmayan bu projenin çocuklardaki farkındalığı, merak duygusunu, kitap okuma alışkanlığını nasıl da tetikleyeceği daha iyi anlaşılır sanırım. Yaygınlaşması dileğiyle...

* * *

Hazır ''rengârenk'' konusuna el atmışken, yine hafta sonu gördüğüm kaydırakları da fotoğrafladım. Ne yalan söyleyeyim, kendinizi Disneyland'ta zannettiren bu renk renk plastik kaydırakların öyle şirin modelleri var ki, ben de bayılıyor, hatta bizim çocukluğumuzda neden yoktular diye üzülüyordum. Oysa geçen ay atılmış bir tweetle öğrendim ki, plastik kaydıraktan kayan çocuklarda, özellikle güneş varsa ''statik elektrik yüklenmesi'' oluşuyormuş ve bu pek de sağlıklı değilmiş. Söz konusu elektriğin şiddeti ise hava durumu ve çocuğun kıyafetlerine göre belirleniyormuş. Dahası; durumdan çoğu anne-babanın haberi yokmuş.
Kaydıraktan inen çocukların saçlarına bakar mısınız? ''Bir yaşıma daha girdim'' desem yeri...Not: Kaydıraklarla ilgili bilgi ve kolajdaki 3 çocuk fotoğrafı Locksmith @locksmithcrypto adlı Twitter kullanıcısından.


14 yorum:

 1. renkler ruhumu açtı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Renk'' derken bile insanın ruhu açılıyor sanki:)

   Sil
 2. 100.Maymun Teorisi;sanki aynı anda herkesin ihtiyacı varmış;renklere,farklı olan seslere;çok güzel paylaşım ve görüntüler;teşekkürler Zeugma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel benzetme. Son maymuna kadar devam etsin Güven Bey:) Teşekkürler...

   Sil
 3. Zeugma, ne güzel ayrıntılar yakalamışsın! Renkli basamakları görmüştüm de, kitaplı basamakları görmemiştim, ilk görüşte sevdim :) Fakat sanırım ben tutar otururdum sevdiğim kitaplara ait basamaklara, polis zoruyla kaldırılırdım, belki de.
  Plastik ucuz malzeme.. Güneşaltında PVC türü plastikler çok sağlıksız ama işte, neremiz doğru ki boynumuzu anlatalım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplı basamakların henüz bir benzeri yok. Alttan bakıldığında bir kitaplık ya da kütüphanenin rafını andırıyor. Yaygınlaşıp gözlere, gönüllere, zihinlere şifa olması dileğiyle:)
   Poşetler zararlı derken bunların da zararı varmış yahu! Parklarda ahşap ve sac kullanılması gerekiyormuş. Haklısın. Zamanla kaldırılır ama uzun sürer galiba..

   Sil
 4. Renkli merdivenleri hep çok sevdim, kitaplar daha da başka güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renkleri sevdiğini iyi biliyorum Handan. Bak orada Halide Edip'in Handan romanı var. Annen ve sen. Her gördüğümde sizi hatırladım:)

   Sil
 5. MERDİVEN BASAMAKLARI BİRER KİTAP OLMUŞ. NE GÜZEL.
  GERÇEKTE DE HER KİTAPLA BİRAZ DAHA YÜKSELMİYOR MU BİLİNÇ.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Ben de kocaman bir kitaplığın rafı olarak gördüm.
   Tespit şahane. Evet, her kitapla biraz daha bilinç, biraz daha farkındalık ve yükselme. Ama inişe geçildiğinde kitapların hiçbirinin adı görünmüyor...

   Sil
 6. Kitaplar fikri şahaneee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveet:) Emek veren genç öğretmenler de şahaneydi...

   Sil
 7. Renkli merdivenler öye güzel bir fikir ki çok seviyorum, ah o kaydıraklar ne statik yapıyorlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O merdivenlerin her basamağı bir kitap olduğunda daha da güzel.
   Plastik kaydıraklar, statik elektrik yüklenmesi nedeniyle bazı ülkelerde kaldırılmış. Zamanla bizde de kaldırılır diye düşünüyorum:)

   Sil