2021/04/03

Tam Kısıtlamalı Hafta Sonundan

Pandemi tarihimize not düşelim: 
Maruz kaldığımız üçüncü dalga nedeniyle cumartesinin kısıtlamalı hafta sonundan çıkarılışı ancak bir ay sürdü.

İzlenimler bunu yaşayacağımızı bas bas bağırıyordu oysa. Zorlu bir süreçti, ancak ciddiye almadık. Teselli olacağımız tek şey; aşıların kesinlikle etkili olduğu ve yaza kadar dayanmamız gerektiğiBundan sonrası için dua edelim de aşılanma sürecimiz sekteye uğramadan hızla tamamlanabilsin. 

Bugüne kadar 144 milyon doz aşı uygulayan ABD temmuza kadar bu illetten kurtulacak. 

Son üç ayda 30 milyon kişiye aşı yaparak vaka sayısını 10 kat düşüren İngiltere de öyle. Ocak ayında pik yapan ve yalnızca Londra'da günde 200 insanın hayatını kaybettiği İngiltere'nin aşılama sürecine girdiği 6 ayın bitiminde Covid-19'dan ölümler sıfırlandı.Ve... Nisanla birlikte, pandeminin başından beri süreci başarıyla yöneten ülkelerinin başında gelen İsrail dünyanın aşı ile toplumsal bağışıklık kazanmış ilk ülkesi oldu. Korona artık İsrail'de kontrol altında! 👊👊

Böylece, aşılarla kurtulacağımız kesinlik kazandı. Kesin olan bir şey daha varsa önümüzdeki ayların çok zor geçeceği, çok dikkatli olmamız, hatta kapalı alanlarda çift maske takmamız gerektiği. Aksi takdirde üçüncü büyük dalganın kötü vurduğu bu son sürecin kayıplar listesinde yer alacağımız...  Sahadakiler aşıların başarısını konuşuyor artık. Mevcut aşıların en az bir yıl, hatta yıllarca koruma sağlayacağı öngörüleri dahil.

Hafta içi çektiğim fotoğraflarla biraz turlayalım o halde
Dün hava çok güzeldi. Marinadaki kotralardan birinin adı ise GAİA.😊

Gözlerinin yeşili...😍😘💖

Kafeteryalarda oturma serbestliğine rağmen adını Mobydick'teki karakterden alan deniz kızı armalı karton kahve bardaklarıyla dolaşma elitliği (!) devrede yine.

Pazenlere üfleyen kadınların el emekleri...

 İskele Meydanı'nda dün gerçekleştirilen etkinlik. İmza kuyruğu dikkat çekiciydi.

Sohbet esnasında çay ya da kahvesinin buz gibi olmasını kim ister ki? Bu bardaklardan hiç haberim yoktu. Geçenlerde öğrendim ve tüm şehri aradım ama henüz hiçbir dükkânda yok. Çift cidarlı çay, kahve ya da soğuk içecek bardağı/fincanı efendim. Isı derecesini uzun süre koruyormuş.

Haftanın en şaşırdığım bilgisi burada. Biraz abartılmış sanırım ama gerçek payı yok değil. 😁

Seramik güveçlerdeki mini keklerden sonra yaptığım kek. Yaklaşık 3 yıldır yapmıyordum. Kıvamını eskisi gibi tutturamasam da hemencecik bitti. Gözüm korktu doğrusu. ''Kanser şekerle beslenir'' diye bir gerçek var. Bir dahakini kim bilir kaç yıl sonra yaparım.


Geçen yaz eylül gibi edindiğim acı süs biberinin sürprizi. Eskimiş dallarda yeni çiçekler açtı. Aynı saksıda çiçek halde, taze ve kurumuş acı biber olarak üç aşamayı da seyretmek mümkünmüş meğer.😍😲

Öneri: Bu çiçeğin adı beyaz yapraklı difenbahya. Sağa sola yatmış uzun saplarıyla birlikte tam söküp atacakken bir araya toplayıp bağlayayım dedim. En çok kendi sevdi galiba. Günbegün güzelleşiyor.  

Kahveyi severek içenler enerji artırdığını, mutluluk verdiğini de bilir, öyle değil mi? Özellikle sade Türk kahvesinin şeker hastalığından koruduğunu ya da iyi geldiğini de. Aynı zamanda kilo vermede yardımcı, Alzheimer ve demans riskinden uzak tutucudur kahve. Karaciğere iyi geliyor, karaciğer ve kalın bağırsak kanserinden koruyor. Abartmamak koşuluyla kahvesiz kalmayalım...

Pandemide zor oluyor diye en sonunda gidip saksıda gül aldım. Hıdrelleze kadar biraz daha büyür, dallarına dilek asarım. Dilek dilemeye herkes gibi benim de ihtiyacım var çünkü.

Geçen seneki marteniçkalarım tam 1 ay kolumda durdu. Çünkü bir türlü leylek göremedim. Akarsu da bulup atamayınca, gidip nereye asmıştım, bakar mısınız?
Bu yıl marteniçka niyetine girmedim. Biraz geç oldu; ama gül dalları en iyisi.💖


Sağlıklı, mutlu, keyifli bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle...22 yorum:

 1. Valla ben bütün kısıtlamalara uyuyorum da uymayanlar ????? Delirecem artik

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyleyim. Olması gerekenden çok daha fazlasını yapıyorum. Halen dışarıda bir yere oturup da kağıt bardakla bile olsa tek çay içmedim. Gördüklerim yüzünden delirmenin eşiğine ben de çok geldim :(

   Sil
 2. Bu akşam haberlerinde İngiltere'nin mücadelede ki başarısı benimde dikkatimi çekti ve sanırım bu başarıda "aşı" başrolü oynuyor. Aşının her ne olursa olsun başarılı olacağına en başından beri inanlardanım ama şu an sanırım sıra 60 yaş sınırında ve ciddi temin sıkıntıları baş göstermeye başladı. Umarım bu durum kısa sürer ve yaz sonuna kadar bizlerde eski normallere yaklaşabiliriz.

  Kedi fotoğrafını çok beğendim:-)) Bardakları bende ilk defa gördüm ama sürekli sıcak kalan yada uzun süre sıcak kalan çay yada kahve bana pek keyif vermiyor:-)) Yada alışkanlıklardan dolayı böyle düşünüyorum:-) Her fotoğraf birbirinden güzel, ellerinize sağlık.

  Sizlere keyifli bir hafta sonu olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu akşamki haberleri bilmiyorum; ama ben en çok, uzun süredir Amerika'da görevli profesörümüz Derya Unutmaz'ı takipteyim. Kendisi çok değerli bilgiler veriyor.
   Aşının başarısına doktorlarla birlikte, yani herkes gibi uygulamalardan sonra daha çok inandık sanırım. Özellikle Biontech tahminlerin ötesinde bir koruma gerçekleştiriyor, dahası ilk dozda antikor geliştirmeye başlıyormuş. Aşı konusundaki sıkıntıları takipteyim. İlk etapta maske olayına benzeyecek diye çok sıkıntıdaydım. Geniş çapta bir sıkıntı yok şimdilik. İnşallah da olmaz. Hatta hiç inanasım yoktu ama son üç gündür randevu alırken ''Biontech mi Sinovac mı?'' diye soruluyor, tercih yapabiliyormuş insanlar. Umarım ülkece her iki doz aşımızı da sıkıntısız tamamlar ve en kısa zamanda toplumsal bağışıklığımızı biz de kazanırız. Bundan büyük mutluluk olamaz herhalde.🙏🙏
   Benim de en çok beğendiğim kedi fotoğrafı oldu, teşekkür ederim:) Soğumuş çay kahve sevmiyorum. Bir tane kahve fincanı alıp denemek isterdim ama yok. Soğuk içecekleri de soğuk tutuyor bu arada. Bir nevi termos. Tek dezavantajı çift katlı olunca biçim olarak hantal görünüm vermesi sanırım.
   Değerli görüşleriniz ve beğeniniz için çok teşekkür ederim. Sizin de ellerinize sağlık.
   Çok keyifli ve huzurlu bir hafta sonu diliyorum ben de. Selamlarımla.

   Sil
 3. Çok keyifli resimler:) Covid-19 nedeniyle ülkemizde günde vefat sayıları 200'e dayandı:(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kaplan Bey, çok teşekkürler:)
   Ülkemizdeki günlük vefat sayılarından, umursamazca yapılmış lebaleb toplantılardan, tamamen kıpkırmızıya dönüşmüş haritamızdan hiç bahsetmiyorum farkındaysanız. Çünkü sinir katsayım tavan yapıyor. Aşıya odaklandım tamamen. Aşı konusundaki inancım da katlandı ister istemez. Selamlar...

   Sil
 4. Hadi İnşaallah. Bitsin artık. Çocuğu babası göndermiyor okula vakalar çoğaldı diye. Zaten şurda kaldı hepitopu bir ay süre. Hayırlısı artık.
  Keki sever, kahveyi sevmem. Sonum hayır olsun
  :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bürokratik engellere takılmadan aşılamaya bir an önce geçebilseydik biz de çok rahatlayacaktık ama daha birkaç gün önce vaka sayısında Avrupa 1.siydik. Bitecek elbet.
   12-15 yaş arası çocukların ara faz3 sonuçlarına göre aşı şu ana kadar %100 koruyucu. Önemli bir yan etkisi yok. Daha küçük yaştaki çocuklarda da denemeye başlanacak. En önemlisi öğretmenlere öncelik tanınıp bir an önce aşılanmaları idi ama halen başlanamadı.
   Biraz gecikmeli olarak hepsi gerçekleşecek ve bitecek bu illet. Yani artık en kötü ihtimalle böyle olması gerek. Umarım o güne kadar fazla kayıp vermeyiz.

   Günde 1 küçük fincan Türk kahvesine alıştırsan kendini, iyi hissedersin.

   Sil
 5. Kağıt/karton herneyse o bardakları normal zamanlarda da sevemedim. sanki kokuları içtiğim şeye siniyor gibi gelir bana. Cam bardaklar çok iyi fikirmişi görmemiştim hiç. Bizde kendimizi koruyanlardanız. Ne dışarda yiyip içiyoruz, ne bir yere gidip oturmuşluğumuz var. Ama bu aç-kapa yöntemi sadace musluklarda işe yarar. Salgında fayda etmediği 1 yıldır anlaşılıyor, yoksa 3. dalgayı görmezdik. Aşılama çalışanlardan başlasaydı daha iyi olurdu fikrindeyim hala.Prof. Derya Unutmaz 'ı bizde dinliyoruz, değerli bilgiler veren değerli bir Türk bilim insanı.
  Kahveler, çiçekler,tekneleri kedicik hepsi ferahlattı..
  Selamlar..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Benim için de öyle. Cam ya da porselen fincan dışında içtiğim şeyin ne lezzeti ne de keyfi vardır. Mecburi durumlarda içtiğimde kağıt ya da plastik tadı gelir bana da. Zaten sıcakla temas ettiğinde özellikle plastik bardak çok zararlı.

   Fotoğraftaki armalara sahip bardaklarla kahve alıp dışarıda ''hava basarak'' ve yürüyerek içme olayı çok eleştiriliyor. Sözlüklerde başlıklar açılmış konyla ilgili. Pandemide bile aynı şeye rastlayınca ben de bir dokundurayım dedim:) Oysa o gün malum kafeteryanın açık havada çoğu boş olan masaları vardı. Otur orada içsene. Pandemi bitene kadar en iyisi kendi termosuna çay/kahve doldurup açık havaya çıkmak aslında.
   Aynen katılıyorum. Aç kapa ARTEMA değil ki bu. Salgında fayda etmesi şöyle dursun, millet izin çıktı diye tehlike bitti sanıp üst üste oturdu sürekli :( Derya Hoca'yı Twitter'dan anlık takip etmenizi öneririm. Bugün yine çok güzel şeyler yazdı.

   Fotoğrafların ferahlamanıza sebep olması sevindirici. Nazik ziyaretinize teşekkür ederim. Keyifli pazarlar, selamlar...

   Sil
 6. Çift maskeye geçtim ben de Zeugmacım. Kapalı alanlarda kesinlikle takılmalı. Zaten kimse sosyal mesafe kuralına uymuyor, bunu bari düzgün yapsalar keşke. Hele kasa kuyruğuna girmek benim için işkenceye dönüştü artık.
  Yeşil gözlünün güzelliği peki😍
  Çift cidarlı çay bardaklarına bayılıyorum ben :)Dükkanlardan çok alışveriş sitelerinde daha sık rastlanıyor.
  Peki ya o biberler :) çok güzel! 😍
  ☕️☕️Aman abartılmasın kahveler Zeugmacım. Kitap okurken, dinlenirken, sohbet ederken kahve olmazsa olmaz. Bir dönem yoğun çalıştığım günlerde aşırıya kaçınca ufak bir tık tık yaptı bende :D Neyse ki kontrol altında şu an.
  Kocaman sevgiler. 🌻🌻💖💖

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Pik yaptığımız bu günlerde kapalı alanlarda kesinlikle çift maske Ausecim. Mümkün olduğunca evden çıkmamak. O haritaları boyama kitabı misali çocuklar boyamıyor. Hiç şakası yok. Evden sipariş desem, ya eksik ya tarihi geçmek üzere, pişman etmeye başladılar. Alışveriş için en iyisi, sabah erkenden evden çıkmak.
   Kediye bayıldım resmen, sorma.😊💖
   Çift cidarlı fincanı alışveriş sitesinde gördüm ben de ilk kez. Sipariş vermeye çekindim, çünkü bir arkadaşın cam siparişleri kırık vaziyette gelmişti. Uğraş dur ondan sonra. Geniş kapsamlı iki züccaciyede bile yoktu. Bulamazsınız dediler. Biri yakında getirtecekmiş bakalım. Biberler şaşırtıcı. Fideler ağaç görevi yapıyor, yıllar yılı devam galiba:)
   Kahveyi abartmak iyi değil, hatta tehlikeli diye uyarıyorlar. Çok geçmiş olsun. Kalp çarpıntısı yaptı demek. Demek ki çok yüklendin kahveye. Aman dikkat! Ben her gün 1 küçük fincan sade Türk kahvesi içiyorum. Haftada 1-2 kez de sütlü granül kahve. Daha fazlasını içmem, zaten canım da istemez.
   Teşekkkürler ziyaretine Ausecim. Benden de kocaman sevgiler.🌹🌹💖💖

   Sil
 7. Acı biber de güzel gider şimdi :)

  YanıtlayınSil
 8. İsrail yazan kısımda "Türkiye" yazmasını o kadar isterdim ki...
  Bugün kahve içtim pek mutlu da değildim severek içmemiş olabilirim galiba :))
  Ah fotoğraflar şahane özellikle ilk fotoğraf çok hoş 🌸 Çok güzel bir yazıydı. Emeğinize sağlık 🙏🏻😊💐

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halkının %97'si okuryazar küçücük İsrail hayatın pek çok alanında, misal tohum sektöründe olduğu gibi pandemi ve aşı konusunda da başarı hikâyesi yazıp en üst sıraya yerleşti. İnsan özeniyor tabii. Şimdilik sondan birinciyiz ama aşacağız mutlaka.
   Sağlık için pek çok faydası olduğunu belirterek doktorlar sık sık ve ısrarla öneriyor diye ve bir de yorgun ya da uykusuzken da iyi geldiği için rutine bağladım kahveyi. Blogda da bahsetmek istedim. Dediğin gibi, keyif kahvesi olmayabilir her zaman. Ferah kahvelerin olsun o zaman:)
   Kısıtlanmış koskoca iki gün sıkmadan okunsun diye hazırlamaya çalıştım yazıyı. Beğendiğine sevindim sevgili Yağmur. Çok teşekkürler, sevgiler...😊💐💐🙋

   Sil
 9. Sevgili Zeugma, biz kısıtlama kurallarına uyuyoruz ama uymayanlar yüzünden bu vaka sayıları giderek artıyor... İnsanlar bilinçli olsa aşı konusunda da sırasıyla herkes olmaya başladı aslında...
  Fotoğrafların çok güzel, kedi resmen poz vermiş :)
  Sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kısıtlama kurallarına fazlasıyla uyan bizler azınlıkta kaldığımız için artıyor vaka sayıları, evet sevgili DoDe. Sorun burada. Tek dileğimiz hepimize yetecek kadar aşı bulabilelim. Bazı kediler poz veriyor cidden. Beğeni için teşekkürler:) Sevgiler..

   Sil
 10. kedi ve gül resmi çok güzel, biberlerinde muhteşem çift maske ile dolaşıyorum mezburen evden çıkınca.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu gidişle kedi fotoğrafçısı olacağım Özlem:)
   Sizde bahçe var ne güzel. İstediğini ekip dikersin.
   Çift maske şart.

   Sil
 11. Selam fotoğraflara bayıldım. Saksıda gülüm evde iki tane var. kapalı balkondaki yaprağı çıktı. terastaki hiç canlılık belirtisi yok. İnşallah ölmez. Geçen hafta köydeydik. Bu hafta soğuk evdeyiz. İnşallah aşılama amacına ulaşır. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selam, teşekkür ederim. Aslında gül dalından kendim köklendirmeyi çok istiyordum; ama 2 yıllık çabalarım işe yaramadı. Biraz yeşillenip tomurcuklanıyor, 15 gün kadar yaşıyor,sonra kuruyordu. Tek çarem saksıda hazır gül oldu. Ben oda sıcaklığında bakıyorum. İyi geliyor galiba. Ankara çok soğuk. Terastakini içeri alsanız canlanır belki bu ara. Baharda gidersiniz yine köye. Pandemide ne güzel bir imkân. Aşılama konusunda Allah yardımcımız olsun. Sevgiler.

   Sil