2015/03/27

Anadolu Medeniyetleri Müzesi (1.Bölüm)

Merhaba. Bu yazı, Anadolu tarihini Dünya arkeolojisinde ön plana çıkarmış olağanüstü bir merkez olan ve kesinlikle çok daha fazla insan tarafından görülmesi, bilinmesi gerektiğine inandığım Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin tanıtımını amaçlayan bir yazı dizisine ait ilk bölüm.

Müze ile ilgili hazırlayacağım diğer bölümleri blogta belirli aralıklarla yayınlamayı düşünüyorum.

Ankara'da bulunan bu müzede sergilenen ve Paleolitik Çağ’dan (Yontma Taş Çağı) başlayıp, Neolitik, Kalkolitik, Erken/Eski Tunç Çağları, Asurlular, Hititler, Frigler ile Urartu Medeniyetlerine ait eserler dahil, tam 1,2 milyon yıl öncesinden beri Anadolu’nun bağrında yatıp kazılarla ortaya çıkarılmış olan irili ufaklı binlerce parça ziyaretçilerin adeta başını döndürüyor ve olabildiğince mistik bir yolculuğa çıkarıyor. Hazırlık aşaması adına ilk bölümde, müzeye girişte sağdaki büyük panoda sürekli gösterimde olan bir videoya yer vermek istiyorum. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Küp Produksiyon A.Ş.'ye özel olarak yaptırılan ve internet ortamında bulunmayan video, tarafımdan videodan videoya çekilmiş olduğundan tam bir netliğe sahip değildir. Bilginize sunarım. Görüşmek üzere, sevgilerle…

4 yorum:

 1. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, oldukça önemli bulduğum ve Ankara'ya gittiğimde mutlaka gidip görmeyi çok istediğim bir müzedir sevgili Zeugmacığım. Tanıtımını amaçlayan yazı dizisini merakla bekliyorum. Şimdiden emeklerine sağlık. Güzel bir hafta sonu dilerim.Sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önemli bulup gidip görmeyi istediğinden adım gibi eminim Esinciğim. Tam senlik bir yer.
   En kısa zamanda gitmeni diliyorum. Kim bilir ne harika postlar hazırlarsın.
   İlgin için teşekkür ediyor, ben de sana keşif dolu, güzel bir hafta sonu diliyorum.
   Sevgiyle...

   Sil
 2. İki sene önce 23 Nisan için oğluşlarla Ankara'ya geldiğimizde gitmiştik biz de:-) Devamını bekliyorum yazılarının, yeniden gitmiş gibi olacağız:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çocuklarla birlikte görmüş olmanız ne güzel:)
   Oradaki eserlerin hepsini yazı yapmak mümkün değil tabii.
   En çok ilgimi çekenlerle, dahası net görüntü alabildiklerimle ilgili olacak mecburen.
   Müzenin içi loş bir ışıkla aydınlatılııyor ve flaş kullanmak yasak çünkü.

   Sil