2015/06/16

Prefabrik Ev Güzelliği

Pazar günü akşamüzeri, prefabrik ev pazarlayan bir şirketin önünden geçerken çektim bu fotoğrafı. Telefonla çektiğim için pek net çıkmadı ama bürolarının arka tarafına tanıtım amaçlı kurdukları şu evin güzelliğine bakar mısınız?
''İşte tam da bu!'' dedim. ''Hem depreme karşı güvende olmak hem hayalleri gerçeğe dönüştürmek için ne güzel bir ev!''

Deprem demişken, ülkemizin büyük bir kesiminde hissedilen ve hepimizi derinden etkileyen, gerek şiddeti gerek kapsadığı alan itibariyle son yüzyılın en büyük depremleri arasına giren 17 Ağustos 1999 Gölcük depremini hatırlayalım mı?
17 binden fazla insanın ölümüne, 600 binden fazla insanın evsiz kalmasına neden olup 16 milyonu aşkın insana maddi-manevi acılar ve kayıplar yaşatan bu deprem yakın tarihimize damgasını vuran en önemli olaylardan biri olarak kayda geçmişti... Deprem tehlikesi yok olup gitti mi peki?

Haydi öyleyse şimdi de o günlerde deprem uzmanlarının ağzından görüş birliği halinde dökülen cümleyi hatırlayalım:
''Önümüzdeki 30 yıl içinde kesinlikle büyük bir deprem olacak!''
Aynı zamanda ''Her an, her saniye deprem olabilir!'' demek olan bu gerçekle iç içe yaşayarak söz konusu 30 yılın 15 yılını devirdik bile. Balık hafızalı bir toplum olarak deprem olgusunu çoğu zaman aklımızdan bile geçirmediğimiz ise bir diğer gerçek. Buna ''tesadüfen yaşamak'' mı denir bilmiyorum; ama ''Gölcük'' denince çok katlı binalarda yaşayan ve gecenin bir yarısı oradaki depremin şiddetiyle uyanan insanlardan biri olarak o günlerde geceyi sokakta ya da arabanın içinde geçirişimiz gelir hemen aklıma. Evlerimize giremeyişimiz...
''Keşke bir çadırımız olsaydı'' diye iç geçirmenin ''Küçücük de olsa bir barakamız olsa!'' dileğine dönüşmesi, yaşamdaki tek beklentinin özünde başımızı sokacak bir kulübeden fazla bir şey olmadığını iliklerimize kadar hissederek öğrenmemiz gelir.
Ve o günden beri ne zaman yıkık dökük bile olsa bir baraka ya da kulübe görsem sahip olmak için istemsiz biçimde içim gider.

Artık hayallerimi fotoğraftaki gibi bir prefabrik ev süslüyor. Her türlü konfor ve rahatlığı barındıran bu evler fiyat olarak da çok uygun üstelik. Dilerseniz bir daire fiyatından çok daha ucuza çift katlı bir villaya bile sahip olabiliyorsunuz. Konteyner yaşam tarzı arayanlar için de ideal. Diyelim ki kafa dinlemek, belki de sebze meyve yetiştirmek ya da kendi tavuklarınızı büyütmek üzere (free lunch) sessiz sakin bir köyde satın aldığınız arsaya kurdurdunuz ve üç beş yıl sonra sıkıldınız. Söktürüp dilediğiniz başka bir köye, yaylaya hatta küçük bir sahil kasabasına kurdurabilme gibi bir imkâna da sahip olmak gerçekten müthiş!

16 yorum:

 1. Ben de çok seviyorum bu evleri. Şöyle güzel bir arsa alıp kurdurmak istiyorum içinde. Bir ara bayağı incelemiştim modelleri :-)

  Aynı kafadayız Zeugma:-)

  YanıtlaSil
 2. Geçen akşam modelleri ben de inceledim Handan.
  Bu sektörde aşmışlar resmen. Ultra lüks diye geçen ne görkemliler var içlerinde. Şaşırdım kaldım. Havuzlu falan. Zaman ne gösterir bilinmez ama bize şimdilik fotoğraftaki gibi bir model ara sıra kaçmak için yeterli.

  Evet aynı kafadaymışız dan Handan:-)

  YanıtlaSil
 3. Birkaç gün önce eşim hararetle, sosyal medyada sayfasına düşmüş olan bu tür prefabrik ev örneklerini gösterdi.. nasıl güzel modeller.. küçücük bir kulübe olsun yeter ki bir başına olsun.. Şu sitelerde yaşam artık çekilmez oldu..üstelik deprem tehdidi ile de karşı karşıyayız.. deme o ki, aynı düşünce ve temennilerle biz de 'bir gün inşallah' demiştik Zeugmacım :) sevgilerimle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın. En çok deprem tehdidi yüzünden ''en kısa zamanda inşallah'' demek lazım.
   Aynı zamanda küçük de olsa bahçe imkânına kavuşacak olmak çok cezbedici.
   Aslında eve yakın bir yerlerde, boş zamanlarda kendini atmak üzere bu işi en kısa zamanda gerçeğe dönüştürmek lazım Esinciğim.
   Bu isteğin(m)izin gerçekleşmesi dileğiyle. Sevgiler...

   Sil
 4. Betonların, betonlara tıkılmış iyi niyet, hoşgörü ve uygarlık fakiri ruhsuz insanların çevrelediği bir yerden bildiriyorum. Rüya gibi görünüyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir tanımlama bu.
   Sözüm ona ''çağdaşlaşma'' adı altında dikilen o koca beton yığınları ifade ettiğiniz gibi insanların ruhlarını emiyor adeta. Çaresi henüz bulunabiliyorken bir şekilde kaçmak gerek.

   Sil
 5. Prefabrik evler mekan olarak insana seçme şansı veren evler. Kentinizi, komşunuzu, tarlanızı, bahçenizi seçme veya değiştirme imkanı tanıyor. Sanırım eklemeler de yapabiliyorsunuz. Görünüm olarak çok şirin, estetik anlayışa uygun. Ancak herkes için, çalışırken emeklilik öncesi biraz zor mu olur diye düşünüyorum.
  Sevgiyle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, zaman içinde dilediğiniz eklentiyi yaptırabiliyor ya da mevcut kısımları değiştirtebiliyorsunuz. Oysa çok katlı binalarda böyle bir şey mümkün değil. Görünüm olarak çok şirinler gerçekten. Üstelik ısı yalıtımı vb konularda da oldukça avantajlılar.
   İstendiği takdirde yayla evi, bağ evi, dağ evi ya da yazlık olarak kullanmak üzere çalışırken de edinilebilir bence. Ayrıca diğer konutların üçte bir fiyatına olması maddi açıdan çok da büyük bir yük getirmez kanısındayım öğretmenim.
   Sevgiyle...

   Sil
 6. Benim gibi deprem fobisi olanları cezbediyor. Arsa aldıktan sonra düşük maliyetle bir tane kondurmak mümkün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam olarak benim düşüncem de bu sevgili Burcu...

   Sil
 7. Daha önce bu konuyu araştırıp birkaç firmadan fiyat almıştım ama arsan varsa evi taştan yapmak fiyat-performans açısından daha cazip geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aldığınız fiyat nedir bilmiyorum ama benim araştırdıklarım oldukça uygun geldi bana. Nakliye, montaj dahil 25 binden başlıyor fiyatlar. Villa tipi istiyorsanız 60 bine gayet şık ve güzel prefabrikler var.

   Sil
 8. deprem ve istanbul kelimeleri yan yana gelince bir ürperiyorum zaten..
  o kadar beton ki her yer
  işin ironik tarafı deprem olsa sığınacağımız yer kalmadı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deprem gerçeği ile bu kadar iç içeyken ürpermemek elde değil zaten.
   İşte en çok da bu gerçek yüzünden her bütçeye göre sunulan böyle bir ''sığınma'' imkânı çok cazip.

   Sil
 9. Mersin'e taşınmadan birkaç sene önce aynı düşüncelerle bu evleri incelemiştik. Pratik olmasının yanı sıra ekonomik olması da cezbetmişti. Belirli aralıklarla cilalama ve restorasyon ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, firma uzunca sayılabilecek bir garantiyi de taahhüt etmişti. Deprem kuşağı üzerindeki ülkemiz için ideal bence.
  Esen kalın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnceleyen kim varsa aklına yerleşiyor. Bence bir gün mutlaka edinmek isteyeceksiniz.
   Dediğiniz gibi deprem kuşağında olmamız bu evleri bir anlamda elzem kılıyor.

   Yazmakta olduğunuz romanınız için kolaylıklar diliyor, Babalar Günü'nüzü en içten dileklerimle kutluyorum Mehmet Bey.
   Dostlukla...

   Sil