2016/08/28

Kargaların İntikamı

Karga, La Fontaine'in fabllarında ya da çocuk şarkılarında neden aptal bir kuş türü olarak gösterildi hiç anlamamışımdır.
Küçüklüğümden hatırlarım, ''Çıktım baktım o dala, Bu karga ne budala!'' diye bas bas bağırarak şarkı söyleyen çocuk koroları vardı.
Güya tilki çok akıllı ve kurnaz, karga aptalmış...

Oysa kargaların zekası inanılmaz sonuçlar alınan pek çok bilimsel deneyle tescillendi. Ne aptalı? Tam tersi! Hadi farketmediniz, ''budala'' yaftası yapıştırmak da neyin nesi, anlamadım gitti!

Kargaları bet sesli, kapkara ve asık suratlı bulup sevmeyen pek çok insanın aksine, zeki hayvan olduklarını iyi bildiğimden olsa gerek ben çok severim. Hatta bu yüzden dış görünümleri daha da sevimli gelir bana. O simsiyah parlak tüylerin arasından parlayan cin gibi bakışları, bariz bir ciddiyet kaplamış suratları harikadır:) Zeki, mağrur ve asildirler bence... Ağzındaki cevizle göğe iyice yükselip kırılsın diye asfalta atan ve uygun bir an kollayıp aşağı inerek o cevizi afiyetle yiyen karga görmüştüm. Siz ya da çevrenizden birileri de mutlaka görmüştür. Kargalar bunu çok yapıyor...

Dün kargaların hiç bilmediğim bir özelliğini daha öğrendim: Birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla intikam almak
Olay ara sıra süt almaya gittiğimiz yakın köylerden birinde yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan bir ailenin başına gelmiş.

Gerçek bir hikâye. Yaşlı adam yaşadıklarının şaşkınlığını, heyecanını halen atamamıştı ve anlatma ihtiyacı içindeydi.
(Hoş, ben de halen atamamış durumdayım.)


- Şu gördüğünüz yalak* var ya kızım. Oraya kargalar dadandıydı.
- Su içmeye mi geliyorlardı? Hava çok sıcak. İçsinler tabii. Hem sevaptır.
- İçsinler; ama gitgide çoğaldılar. Siz deyin 50 karga, ben diyeyim 100.
- Kuyudan su basınca takviye olmuyor mu?
- Oluyor; ama yalağın içini pislikle, döktükleri tüylerle doldurmaya başladılar. En sonunda ineklerim oradan su içmemeye başladı!
- Ne yaptınız peki?
- Kovalayınca gitmiyorlardı. Ben de en son çare, içlerinden birini tüfekle vurdum. Hepsi birden uçup yok oldular. İbret olsun, bir daha gelmesinler diye de vurduğum kargayı kanatlarından bağlayıp ortalık yere gerdim.
- Eyvah eyvah! Gelip gördüler mi peki?
- Geldiklerini görmedik. Tam sevindiydik ki, bi boşluk bulup bizim bicileri öldürüp gitmişler...
- Nasıl yani??!!
- Bizim hanım kuluçkadan yeni çıkan civcivleri hava alsın diye avlunun ortasına çıkardıydı. Kaçmasınlar diye üstlerine de koca bir elek kapatırdı. Eleğin üstünden gagalayıp civcivlerin hepsini telef etmişler. Etrafına da tüylerini döküp gitmişler...
- ???!!!


* * *


Gerektiğinde kıran kırana hak arayan, gerektiğinde çevrecilik ruhunu ortaya koyan
bu zeki yaratıklar neden sevilmez ki?
*yalak: Hayvanların su içtikleri taş veya ağaçtan oyma kap


(İlk Görsel: Flickr)


24 yorum:

 1. Ah onlardaki birlik bizde olsa Zeugma. Geçen sene bahçede çılgın karga sesi duyunca balkona çıktık. Elli küsür karga çılgınca uçuyor,bağırıyor ve yere pike yapıyordu. Meğer kedi birisini yakalamış. Kediye onu bıraktırana kadar gitmediler. Nasıl hayran olmuştum anlatamam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladığım kadarıyla haksızlığa hiç tahammülleri yok Handan.
   Anlattığın şey gözümün önüne geldi. Gerçekten hayran olunası.
   Birlik beraberlik ne güzel şey sahden de!

   Sil
 2. Anneannem haketmediği yere gelen insanlar için "kargalara kalan dünya " derdi. Ahhh keşke gerçek kargalara kalsa diyorum şimdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kargalarla ilgili çok deyim var. Bunu duymamışım.
   Doğru söylüyorsun Tigris. Kargaların tırnağı olabilseler keşke...

   Sil
 3. İlginç hayvanlar gerçekten inanılır gibi değil.
  Ben aynı öyküye benzer,kedilerle ilgili duymştum.
  İnsanların kaybettiği,onur ve duyarlılığı sanırım gitgide hayvanlar sakladıkları yerden çıkarıp,burnumuza burnumuza sokarak,(hayvannnn..!) diye hakaret kelimesi
  yerine artık kullanmayın diyorlardır eminim.

  Çok güzel bir yazı olmuş kaleminize sağllık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kargaya budala diyorlardı, oysa yunuslar ve şempanzelerle birlikte zekası insanınkine en yakın üç hayvandan biriymiş. Kedi için de ''nankör olur'' der pek çok kişi. Eminim ki o da tersidir. Vefayla ilgili duyguları gelişmiştir...
   Birini aşağılamak için ''hayvan'' diyen keşke azıcık hayvana benzese değil mi?

   Yaşanmış bir olayı buraya aktarmış oldum böylece.
   Çok teşekkürler. Sizin de onur ve duyarlılık tespitiniz çok güzel.

   Sil
  2. Sadece hayvanlar değil, insanlar da ilginç değil mi?.
   Ağzının ayarı olmadan bloglara sürekli ''o...çocuğu'' ''hıyar'' ''katil'' ''Azrail'' ''Işidli'' vb kelimelerle yorum yazıp insanları yaftalayan aile terbiyesinden yoksunlar var. Ülkenin en kaliteli psikiyatrından ve ilahiyat profundan daha çok bilen megalomanlar. Ne tatil ne dışarı çıkıp hava almak. Aylarca evden hiç çıkmadan klavye şövalyeliği yapanlar. Hele bir de kuyruk acısı olan kıskançlar var ki bunlara hemen arka çıkarlar. Soytarı hallerine bakmadan o bozuk Türkçeleri ve olmayan imlâlarıyla komiklikte zirve yapar, acınacak hallerini ötelemeye çalışırlar:)))
   Velhasıl, hayvanlarda bu tür paranoyalara hiç mi hiç rastlanmaz. Candır onlar can :)

   Sil
  3. EK: Bu blog ziyaretçilerine araştırdıklarını, öğrendiklerini sunar. Çektiği fotoğraflarla destekler. Yazılarda yer alan hiçbir bilgi dayanaksız değildir. Gerçekleri oradan buradan kırpıp istediği kısmı yayınlayarak saptırmaz, insanları yanlış yönlendirmez. İtiraz eden çıkarsa bazıları gibi terbiyesizlik etmeden açık ve net biçimde kaynak göstermeye hazırdır.
   Dolayısıyla bu blog, yazarının özel hayatını değil, gördüklerini, öğrendiklerini paylaşmak amacıyla açılmıştır.

   ''Mahalle dedikocusu'' kıvamındaki sinsi meraklılar için uygun bir blog değildir. O türden yaratıklar farkedildiğinde asla seviyelerine inilmez, geri püskürtülür. Yaratık diyorum, çünkü şu yazıdaki su içmeye gelen zavallı kargaların bile zerresi olamaz onlar...

   Sil
 4. Kargalar bana da zeki ve sempatik gelir. Şu anda yurt dışında olan dostum Aslan'ın da ilginç anıları vardı, o da pek hazzetemzdi. Bu arada hikâye de ders verici nitelikte ilginçmiş.

  Ayrıca aşağıda sürekleyip götüren, akıcı İngiltere anılarınızın tamamını okumuştum, yeni gezi anılarınızı bekler, güzel bir yeni hafta dilerim.

  Dostlukla...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeka seviyeleri BBC'nin hazırladığı bir belgeselde var, hayret uyandırıyor. Kod adı 007 olan bir karganın oldukça karmaşık olan 8 aşamalı bir bulmacayı çözerek yeme ulaşması videosu var. Bulursanız izleyin, inanılacak gibi değil.
   Aslan Bey kinci kargalardan birinin gazabına uğramış olsa gerek:)

   İngiltere ile ilgili epey anı yazısı yayınladım. Firavun zannedilen mumya ile son nokta koyulmuş oldu. Devamı yok artık maalesef. Keşke olsaydı. İlginiz için yine yeniden çok teşekkür ediyorum.

   Güzel, huzurlu bir hafta sizinle olsun. Dostlukla...

   Sil
 5. Merhaba,

  Yazınız sayesinde kargalara saygı duydum. Sondaki iki fotoğraf ile de onlara hayran kaldım. Çöpü çöp kovasına atamayan yüzlerce insan var!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ben de saygı duyuyorum kargalara. İçgüdüleri zekalarıyla birleşiyor sonuçta.
   İçlerinden birini öldürüp çarmıha germek de neyin nesi :)
   Madem öyle, işte böyle deyip gitmişler.

   Sondaki fotoğraf efsane gerçekten, sormayın...

   Sil
 6. Yaşlı adama kızdım, yazık ya, öldürülür mü? Bak o da dediğin gibi intikamını almış. Kedilere çok düşman olduklarını da kuzum söylemişti. Balkona bazen geliyor bir tane, Bücürük'e bir şey yapar diye ödüm koptu. (Ki, Bücürük hiç karga yavrusu yakalamadı)başka bir yere kargalar için büyük bir leğen su koysa ya da inekleri için ayrı bir yalak yapsa belki sorunu çözer...biraz uğraştırır belki ama..
  ilginçmiş:))
  Sevgiler zeugmacım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de kızdım aslında. Keşke korkuluk falan dikseydi suyun başına. Vardır başka bir çaresi. Adam vahşet sergilemiş resmen. Ucuz kurtarmış yine. Ya ''Kuşlar'' filmindeki gibi evini bassalardı :)
   Atatürk küçükken köyde dayısının yanına gitmiş ve kargaları kovma görevi ona verilmişti diye hatırlıyorum. ara sıra sopayla kovalamak da bir çare...
   Kedi düşmanlıklarıyla ilgisi Handan'ın anısında saklı olabilir. Hepsi olmasa bile kediler karga yiyormuş baksana :) Doğanın dengesi var aslında olayın özünde. Tüm hayvanların içgüdüleri ve kendilerine has zekalarıyla hareket etmesi. Senin çözümün fena değil; ama bence kargalar başka yere gitmez, yine ineklerle ortak içmek isterler. İlginç gerçekten...
   Görüşlerin için teşekkürler, sevgiler Müjdecim.

   Sil
 7. kargalara bulaşmamak lazım demek ki, bir hayvana uğurlu , uğursuz diye yakıştırma yapmayı zaten hiç sevmem. Hepsini cenabı mevla bir amaç için yaratıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayvanların doğası gereği bir şeyler bulup yemek ya da su içmekten başka bir şey yaptığı yok aslında. Karga da öyle. Zarar veriyor diye insanlıktan çıkmamalı.

   Sil
 8. Kargalarla ilgili deneyler vardı. Karmaşık problemleri çözmekteki ustalıkları, gelişmiş analitik bir zekaya sahip olduklarına işaret ediyordu. Bu yazı o açıdan çok bilgilendirici ve önemli olmuş. Kalemine sağlık ablacım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, yukarıda ben de bahsettim. O deneyler karganın şaşırtıcı bir zekaya sahip olduğunu kanıtlamış. Sonuçta, kargalar yazıdaki olayda da bir problem yaşamışlar ve zekice bir çözüm üretmişler: Kısasa kısas
   Teşekkürler Emre kardeşim...

   Sil
 9. Bizlerde birer karga değilmiyiz toplum tarafından aptal görünen.!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Toplumun bir kısmı tarafından'' aptal görünenleriz usta.
   Biat ettiği zihniyete tapan kesim öyle görüyor. Zavallılar..

   Sanırım yıllar önce ''Karga ve İmam'' diye bir kitaba başlamıştınız.

   Sil
 10. Oyy amca da ki cesarete bak 150 200 yıl ömrü olan ve asla hatayı affetmeyen bir canlıya kafa tutmak eğer bilseydi yapmazdı böyle ama ilk etap da ölümü çözüm görmesi çok üzücü.
  İstanbul da trafik de yol ortasın da yaralı gördüğü kargayı alıp ağaç üstüne bırakmaya çalışan bir bey konu olmuştu haberlere adamcağızın elinde görünce yaralıyı diğerleri o yaptı sanıp fena saldırmışlar ve uzun bir zaman oradan geçerken hep üşüşmüşler yazık bir çare bulun bi de bunların yaşam süresi düşünülürse ölene kadar mı sürecek bu diyordu:)benzer pek çok haber var nette.
  hayvanlara neden akılsız muamelesi yapıyorlar anlamam bizden daha zeki olduklarını düşünüyorum minicik kuşun cama çarpan diğer kuşa kalp masajı yaptığı video geldi gözümün önüne.öğrenmeyi zor görüp bilmeden yargılama insanoğluna has sanırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, ilk etapta ölümü çözüm görmemiş amca. Son çare olarak başvurmuş. Ama çok vahşice olmuş. Olay neredeyse kısa film olacak kadar ilginç. Kargalar çarmıha gerilen arkadaşlarını görünce sinirden ölmüşler. Şöle aralarında yuvarlak bir masa toplantısı yapıp projeyi hep birlikte uygulamaya koymuşlar. Ahahaaha :)))
   Olan zavallı civcivlere olmuş, yazık :(
   Evet, nette benzer bir video görmüştüm. Tek başına bir karga sokaktan gelen geçen herkese musallat oluyor, oradan hiç ayrılmıyordu. Belki de sizin anlattığınız videoydu. Evet, hayvanlar akıllı. Kimseye kuş beyinli dememek lazım...

   Sil
 11. Hmm.
  Linç ekibi hazırlansın.
  Ben de bir süre plastik mantar saçma ile karga kovaladım balkondan. Ama ben kapıya çıkınca uçuşuyorlardı.
  Belki aynı yere gitsem, bu sefer kafamda tepişirler. Gerçi saçlarım hep karga tepişmiş gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Linç ekibi tabii.. Vallahi çok sevimliler:)

   Mantar saçma?? İyi sağ bırakmışlar seni. Demek ki uygun bir plan yapıp denk getirememişler seni :D

   Sil