2018/03/31

Kamelya ile Mor Çiçekli Manolya

''Kamelyalı Kadın'' deyince aklınıza ne gelir?
Benim aklıma annemin yıllar önce övgüyle bahsettiği bir film gelir. Filmini mi seyretti, kitabını mı okudu tam bilemiyorum aslında. Bildiğim bir şey varsa annemin Kamelyalı Kadın'dan çok etkilendiği ve bu yapıtın yıllar önce onun sayesinde aklıma kazındığı.

''Kamelyalı Kadın'' Alexander Dumas Fils'in yazdığı, 19. yüzyıl Paris'inde geçen, gerçekte yaşanmış tutkulu bir aşkı ''nefes kesen bir dille'' anlatan ve döneme damgasını vuran etkileyici bir roman.

Aşk klasikleri arasında sağlam bir yere oturan romandan uyarlanarak 1936'da çekilmiş ve Oscar'a aday gösterilmiş aynı adlı bir de film var.

Filmde kamelya çiçekleriyle ünlü bir fahişeyi canlandıran Greta Garbo'nun unutulmaz bir performans sergilediğini, romanın 1957 yılında bizde de filme alındığını, hatta Deniz Türkali'nin başrol oynadığı bir müzikal olarak uzun süre sahnelendiğini de öğrenince birkaç gün içinde filmini bulup seyretme isteğiyle doluyum şu an.

Kamelyalı Kadın'ın böyle birdenbire gündemime düşme nedeni ne olabilir? Bu aralar bahar çiçekleriyle fazlasıyla haşır neşir olmam tabii ki. Onca yıl sonra kamelya'nın kendiliğinden karşıma çıkıp beni şaşırtması, geçmişe sürüklemesi, farkındalık duygusunun önemi. Çocukluğumdan beri bir kez olsun merak edip de kamelyanın nasıl bir çiçek olduğunu öğrenmeyişimin şaşkınlığı. Neyse efendim. Mart ayının bitmesine saatler kala Doğa Ana'nın mart etkinliklerine üst sıradan girmesi gereken esaslı iki çiçek daha getirdim:)

Güle çok benzeyen katmerli bir çiçek kamelya. Dallarda ve yapraklarında diken yok.
Pembe, beyaz, kırmızı, mor renklerde olabiliyor. Onunla ilk tanışma an'ım:)

Kamelyalar mart ayı boyunca varlığını sürdüren çiçeklerdenmiş. Gördüğünüz üzere son demlerindeler.
Sararıp yaprak dökmeye başlamışlar. Aynı zamanda güneşte net görüntü vermeyen çiçeklerden...

Gala çiçeği ve beyaz kamelya...

Manolyanın metrelerce uzayabilen parlak yapraklı bir ağaçta yalnızca beyaz renkte açtığını zannetmek
nasıl bir yanılgı halidir sizce? Mor çiçekli manolyanın güzelliğine bakar mısınız?

Bu çiçeği ilk kez geçen yıl görmüş, adını bir türlü öğrenememiştim. Yetişkin bir insan eli büyüklüğündeydiler.
Minik ve seyrek yaprakları olan bir ağaca sonradan takıştırılmış yapay çiçekler zannetmiştim hatta.
İsmini öğreneli on gün kadar oldu. Ve dün bir kez daha görme şansım:)

Dün akşam üzeri kamelyalar, mimoza ve sakura ağaçları, Bodrum papatyaları, mor çiçekli manolyalar ve gala çiçekleriyle kaplı kocaman, muhteşem bir bahçeye konuk oluşumuz günün bonusuydu. Bütün yorgunluğumuz akıp gitti üzerimizden. Bizleri ağırlayan (bu postun yazılmasına da neden olan) güzel aileye sevgiler, saygılar, teşekkürler...


12 yorum:

 1. Manolyanın bu türünü ben de birkaç yıldır bilşyorum. Dediğin gibi dala yapıştırılmışa benziyor ve baharın ilk günlerinde mutluluk veriyor. Yine de diper Manolyanın yerini tutamıyor bende. Birbirine bu kadar benzemeyen iki ağaç da nasıl aynı ismi almış bilmem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''Manolya'' olarak ortak yönleri çiçeklerin büyüklük ve şekil olarak benzemesi. Gerçek manolya çok güzel kokar, kocaman parlak ve gür yaprakların arasında açar, Bunda koku yok, yaprakları ne kadar küçük öyle. Uzaktan kuru ağaca kumaş çiçek takmışlar gibi duruyor değil mi:)
   Başından ayrılamadım ama. Mutluluk verdi gerçekten.

   Sil
  2. Gerçek manolyanın yaprakları da dökülmüyor, her mevsim yapraklı, o bakımdan da çok farklılar.

   Sil
  3. Bizim sitenin bahçesinde 1 adet gerçek manolya var, aynen öyle oluyor Handan.
   Mor çiçeklinin o minicik yaprakları dökülüyor muymuş bir de?
   Şu an sayende öğrendim:)

   Sil
  4. Şu an yeni çıkıyorlar, yakında çiçekler dökülecek tamamıyla yapraklı olacak.

   Sil
  5. Çok ilginçmiş.
   Teşekkür ederim.

   Sil
 2. Çiçekler dünyanın süsü denir ya. Ne kadar doğru.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle gerçekten. Gözümüze gönlümüze hitap ediyorlar. Mis kokuları da cabası.
   Evlerimizde bile çiçeklerin olduğu köşe başka güzel.

   Sil
 3. Kamelya benim bahçemde de var ama nedense 7 yıldır
  boyu hep aynı hiç büyümüyor. Aslında ağaç gibi oluyor büyüse.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne sıcak ne de soğuk iklim seviyormuş. Sulama- gübreleme rutini de öenemli sanırım. Yedi yıldır hiç boy atamadığına göre demek ki şartlarınız çok uygun değilmiş. Nette gördüm, tüm şartlar sağlandığında çiçekleri bile öyle güzel ve net katmerleniyor ki. Benim fotoğrafladıklarım da çok iştahlı görünmüyor aslında.

   Sil
 4. Bu sene ben de senin tanık olduğun gibi böyle sıklemen tonlarında manolyalarla karşılaştım, hatta şaşkınlığımdan ilk gördüğüm anda onları Sakura bile zannettim :) dedim bunlar sanırım sakuranın farklı türleri olmalı!. meğer manolyaymış!bu arada bahar çiçekleriyle ne hoş şenlenmiş sayfan. Sevgilerimle Zeugmacığım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dunya, icinde milyonlarca tür barindiran kocaman bir cicek bahcesiymis meger. Ve biz bunun farkındalığına yeni yeni ulaşıyoruz. Gündemden bunaldikca doğaya koşmak,onunla çok sık buluşur olmak en büyük etken sanirim. E, bu arada ilk kez gördüğümüz çiçekler sasirtabiliyor tabii:)
   Her yıl bu zamanlar blog genellikle bu şekle giriyor, ardından da mola dönemine giriyorum. Bahar ayları yazma isteğime ket vuruyor, desem daha dogru galiba. Pek çok kişi için aynı şey söz konusu sanirim.
   Beni gülümseten nazik ziyaretin için teşekkürler, sevgiler Esinciğim..💐

   Sil