2021/05/01

Louvre Müzesi'nin Havalı Heykelleri

17 günlük tam kapanmanın ilk hafta sonunda sıkıcı bir günü biraz tebessümle renklendirmeye çalışalım mı? İçimizdeki kasvet dağılsın azıcık. 

Tıpkı benim gibi sizin de hoşunuza gideceğinden emin olduğum bu heykellerden geçen hafta haberdar olmuştum. Giysileri sizi yanıltmasın. Louvre Müzesi'nin herkes tarafından bilinen mermer heykelleri bunlar. Her biri gerçek üstelik. İmitasyon değiller. 

Peki ne olmuş da  giyinmeye karar vermiş, üstelik bu denli havalı olmuşlar? Asırlar ötesinden günümüze muhteşem bir uyumla ışınlanmışlar adeta. Nasıl da yakışmış her birine üzerindeki giysiler.

Fransız fotoğraf sanatçısı Léo Caillard ve yine bir Fransız olan sanat yönetmeni Alexis Persani ortaklığında gerçekleşmiş sıra dışı bir çalışma bu. Bir tür photoshop. Çalışmanın kahramanları ise Louvre'un Antik Yunan heykelleri. 

Caillard öncelikle arkadaşlarına heykellerle aynı pozu verdirmiş. Onları fotoğraflarken üzerlerinde tişörtler, şortlar, güneş gözlükleri, kot gömlekler, yenilikçi (hipster) tarzda daha pek çok kıyafet ve aksesuar var tabii. Sonrası için sanat yönetmeni Persani devreye girip photoshop ile üst üste atış yaparak düzenlediği ''Street Stone” çalışmasıyla yeteneğini ortaya çıkarmış ve heykelleri muhteşem biçimde giydirmiş. 

Bu arada Caillard, çalışmalarını ”Hipsters in Stone” başlığı ile kendi web sitesinde yayımlamış. İkili, bu çalışmanın amacının toplumun geçirdiği büyük değişimi vurgulamak ve daha da değişeceğini göstermek olduğunu belirtmiş. 

''Bir kitabı kapağına göre değerlendirmemek gerektiği konusunda ne derlerse desinler, yine de vazgeçmiyoruz'' cümlesi yer almış sitede. İki sanatçı, orijinal heykel sanatlarının yaratılmasından bu yana toplumun yüzyıllar boyunca geçirdiği büyük bir kültürel değişimi sergilemiş olduklarını da söylemişler.Havalı fotoğraflar sadece eğlenceli değil, aynı zamanda giysinin kişinin algılanması konusunda muazzam bir etkisi olduğunu da gösteriyor. 
Ne dersiniz?😊


Web site: leocaillard.com | behance.net/alexis-persani

26 yorum:

 1. Selam ilginç bir çalışma. Günümüz geçmiş ve gelecek değişen yaşam ve hayatlar. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Selam. İlginç, evet. Aradan yüzyıllar geçse de insan figürü hiç değişmemiş. Sevgiler.

   Sil
 2. Kıyafetle daha güzel olmuşlar :)) Hatta erkek heykeller yakışıklı olmuş 😄 Birini çok beğendim 🤣 Harika bir sanat yorumu oldu. Kendimi tebrik ediyorum 🙈

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Modernize edilmiş, saç ve sakalları da günümüze uygun olunca şahane olmuşlar:)
   Herakles'i mi beğendin acaba? Hani şu en alta da eklediğimi?
   Sanatsal yorumun için benden de tebrikler 😉😁

   Sil
  2. Evet o 😂🙈

   Sil
 3. :-)) İnanılmaz keyifli bir çalışma :-)) Hepsini detaylı bir şekilde inceledim ve çok hoşuma gitti, adamlar çok iyi düşünmüş :-))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bence de öyle. Canımın sıkıldığı bir anda görmüştüm ve iyi gelmişti hatta:) Birkaç tane daha vardı. Bu kadarı yeterli dedim. İki sanatçının fikri hayata geçmiş o gün. İyi pazarlar:)

   Sil
 4. 4.fotodaki amcaya bayıldım :) Gözlükler, sakal, gömlek... Çok havalı olmuş. Diğerlerini çok sevemedim ama fikir ilginç, hoş :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 4.foto o kadar günümüzden biri gibi olmuş ki. Kim der ki yüzyıllar öncesinden? Ciddi bir iş insanı görünümünde ve bunda tişört yerine gömlek giydirilmesinin katkısı büyük:) Fikir bence de ilginç ve aslında belirli bir amaç çerçevesinde gerçekleşmiş.

   Sil
 5. Çok hoşuma gitti elbette, fakat işte? Hatta aklıma Antalya Müzesi'ndeki Dansçı Kadın heykeli geldi ki yazarken bütünlemiş, kıyafeti tamamlamış ve ruh halini de canlandırmıştım; etkileyiciydi çünkü, zamanda bükülmemiş haliyleydi, sadece bakmayıp görüyorduk da. Bunlar sadece bir fantezi olarak fotoğraflarda kalmalı, hatta mümkünse çoğalmasınlar:) Yeni nesillerle işin aslı, geçmişin hali ve emek kısmı, o anlardaki zaman yolculukları biter, unutulup giderler korkum!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değerli buraneros, bu çalışma bundan 7 yıl önce gerçekleşmiş ve o tarihten bu yana kimse benzer bir deneyimde bulunmamış. Rahat olun lütfen. İkincisi, giydirilen heykellerin ortak özelliği, hepsinin çıplak olması. Yahut küçük bir örtüyle kısmi olarak kapanmış olmaları (Misal ilk fotoğraftaki kadın heykelin sadece bacağının bir kısmında örtü mevcut, Herakles bütünüyle çıplak). Dansçı kadının üzerinde dans kıyafeti mevcut bildiğim kadarıyla.
   Bir de şunu ekleyeyim. Geçen hafta haberdar olduğumu söylediğim bu heykelleri Akdeniz Üniversitesi'nin çok değerli arkeoloji profesörlerinden biri paylaştı ve çok beğeni aldı.

   Sil
 6. İlginç bir çalışma olmuş gerçekten :) Dış görünüş ya da giysiler mi desek, ne kadar da fark ediyor... Bu arada blogunuzu yeni keşfettim ve çok beğendim, söylemek istedim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz. Çalışmayı gerçekleştirenler sizin de belirttiğiniz gibi toplumun değişimi konusunda farkındalık yaratmak istemişler. Bir de dış görünümden ne denli etkilenildiğine dair kitap ve kapağı örneğini vermişler.
   Görünüm fark ediyor tabii ki:) Çok teşekkürler zarif sözleriniz için. Sevgiler💐🙏

   Sil
 7. Çok güzel bir çalışma yapmışlar Zeugmacım. Çok beğendimm 😍 Her biri birbirinden güzel, seçemedim bile 🥰💖💖

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Madem tam kapanmanın sadık elemanlarıyız, madem gördüğümüz, yaşadığımız epeyce can sıkıcı olay var, arada böyle kurtarıcı görüntüler gelsin, birazcık da olsa gönlümüz şenlensin Ausecim.😊 Beğenmene sevindim.💐💐💖

   Sil
 8. Bir dakika bir dakika fotoşop muydu yani ilk fotoğraf?? :DD
  O kadar gerçekçi durmuş ki diğer fotoğraflara bakmadan ve yazıyı okumadan önce iki saat düşündüm tişörtün kollarını nasıl geçirmişler diye? Bir sonraki fotoğrafa baksaymışım bile anlaşılıyormuş durum. Boşa o kadar düşünmüşüm şimdi, tüh 😅

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk bakışta genel algı giydirilmiş oldukları. Sonradan uyanıyor insan. Nitekim ben de araştırınca öğrendim. Evet, fotoşop ama çok meşakkatli bir teknik uygulanmış:)) Heykelin aldığı pozisyonun tıpkısı için başka birine ihtiyaç var. Herkesin başaramayacağı türden ve her nasılsa artık, üst üste atış yapılarak gerçekleştirilen bir fotoşoplama:)

   Sil
 9. Görmemiştim bu çalışmayı, sayenizde keşfettim. Müthiş bir çalışma! Bu bulutlu, sevimsiz, ev hapsi gününde günüm aydınlandı. Çok teşekkürler bu güzel paylaşım için.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, ben de daha yeni gördüm. Çok hoşuma gitti, dahası sıkıntım bir süreliğine yok oldu. Siz de de aynı etkiyi yaratmasına çok sevindim. Ziyaretiniz için ben teşekkür ederim.💐💐 Bu sevimsiz günlerin en kısa zamanda sona ermesi dileğiyle...🙏

   Sil
 10. Kıyafetlerdeki kırışıklık detayları bile muazzam olmuş. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kırışık kıyafetlerin içinde arkadaşları var aslında. Kırışıklar gerçek kırışık:)

   Sil
 11. 7 yıl olmuş ve ben yeni görüyorum. Kendime teessüf ettim. Sonra neden blog yazıyorsun, çünkü blog yazınca blog okuyorsun. Okudukça yeni şeyler öğreniyorsun. Sonra da mutlu oluyorsun. Çok etkileyici. Bazı insanların kafasının farklı çalışması ne güzel :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hiç teessüf edecek bir şey yok kendine. 7 yıl olmuş ama sonuçta ben de bu yazıyı hazırladığım gün itibarıyla birkaç gün olmuştu öğreneli. Blog yazmanın en güzel yanı paylaşmak gerçekten de. Bilginin paylaştıkça güzelleştiğini karşılıklı olarak hissetmek etkileyici. Kafası farklı çalışan, sıra dışı bu Fransızlar hayran olunası:)

   Sil