2018/10/16

Hünnap İle Gelen Sağlık

Bu yıl ''rekor derecede soğuk'' olacağına dair korkutucu haberler var. Tayfun tehlikesi haberinde olduğu gibi umarım bu öngörüde de yanılıyorlardır.

Beden sağlığını korumayı, kış mevsimine sağlıklı bir şekilde girmeyi kim istemez ki. Hepimiz biliriz ki, bunun yolu öncelikle bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirmekten geçer. Soğuk algınlığı hastalıklarından, antibiyotiklerden, öksürük ve de gripten korunmaktan. İlaçlardan olabildiğince uzak durmayı ilke edinmiş biri olarak bu kez hünnabı deneyimledim ve ''mucizevi'' faydalarını keşfettim.

Ağacını bildiğim, pazarda sürekli gördüğüm bu meyveyle ilgilenmemek ne büyük hataymış meğer!

Abartıyorum gibi görünebilir. Böyle düşünen varsa öncelikle bir araştırma yapın derim.
Asırlardır Çinliler tarafından alternatif tıpta kullanıldığını, turunçgillerin her birinden daha fazla C vitamini içerdiğini, potasyum ve magnezyum deposu olduğunu, bu nedenle öksürüğü ve kas ağrılarını şıp diye kestiğini, kanı toksik maddelerden temizlediğini öğrenin mesela. Ve dahasını. Tam da mevsimiyken öğrendiklerinizi bizzat kendiniz test ederek hünnabın kısa sürede gerçekleşen iyileştirici etkilerini görün.

Ben bu meyveyi zeytingillerden falan sanıyordum; ama değilmiş. Yaprakları dahil, zeytin ve iğde birbirinin
kopyası gibidir hani. Hünnap yapı olarak iğdeye de benziyor; ama yaprakları dekoratif. Bir de,
ceviz büyüklüğünde hünnap olduğunu bu yıl öğrendim. Elmadan daha leziz, çıtır çıtır bir meyve. Hangi şehirde
olursanız olun AVM'lerde bulabilirsiniz bu aylarda. Aktarlarda ise kurutulmuşu oluyor yıl boyu.

Nasıl bir döngünün içine girdik anlamıyorum. Ekim ayını yarılayıp sonbaharın ortasına gelmişken geçen gün yeni
açmaya çalışan leylaklar gördüm. Çok canlı durmasalar da ağacın dallarını epeyce bir donatmışlardı.
Bir yaşıma daha girdim. Buyrun, aynı şeyi erguvanlar da yapıyor. 😱😱

Peki ama leylak ve erguvan mart-nisan aylarında açan çiçekler değil miydi? Senede iki kez açtıkları nerede
görülmüş? Belki başka çiçekler de vardır aynı şekilde açan. İnsanoğluna bir şeyler olduğunu
öğrendik artık da, doğadaki bu görülmemiş değişimin nedeni ne acaba?

Neyse, çok da düşünmemek lazım bazı şeyleri. Odaklanacağımız en önemli şey ruh ve beden sağlığı olmalı.
Sahi, benim de mart ayında açmaya başlayan acemi işi çiçeklerim vardı. Stres atmak adına,
terapi olsun diye başladığım o motiflerin birleştirilmiş son halini merak edenlere gelsin o halde.
Yıkanıp ütülenmemiş haliyle, işte böyle bir örtü (ya da battaniye) çıktı ortaya. 😊😊

Bundan sonrası için Troya Antik Kenti ile ilgili yazılar gelecek efendim.
Fotoğraftaki güzellik de zaten antik kentte ziyaretçilere eşlik eden sevimli sincaplardan yalnızca biri. 🙌💚

Görüşmek üzere, esen kalın...


* * *
12 yorum:

 1. Hünnapa bayılıyorum geç keşfettiğim ama çok sevdiğim bir meyve, kurusunu hiç yemedim merak ettim bakınayım bir aktarlara. Battaniye tek kelimeyle şahane olmuş mutlu günlerde sağlıkla kullanın, çok beğendim. Tabiatta denge altüst o yüzden zamansız açmış çok yazık çiçeklere, geriye dönüşü olmayan bir yıkım var malesef :( Troya antik kent yazılarını merakla bekliyorum, sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, ben de geç keşfettim. Bayılarak yiyorum. Her gün bir avuç kadar yemek gerekiyormuş. Kışın kurusuyla devam etmek istiyorum. Battaniye sayenizde gerçekleşti, asıl ben teşekkür ederim. Beğenmenize çok sevindim. Sizinki tablo gibi ama. Keyifle ve sağlıkla kullanın siz de. İklimlerde, tabiatta denge aynen altüst. Hortum ya da tayfun tehlikesinden bile bahseder oldular. Allah korusun hepimizi.
   Bundan sonrası Troya artık Derya:) Sevgiler benden...

   Sil
 2. Doğa,doğal hayat;evrenin genişliği gibi geniş,gizemli ve keşfedilmeyi bekliyor;inanılmaz derece değerli şeyler;canlılar için;dokunuş bekliyor; Teşekkürler Zeugma...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ''İnanılmaz derecede değerli'' sözü o kadar uydu ki. Çünkü ''ölümsüzlük meyvesi'' olarak da adlandırılıyor. Pek çok derda deva. Bilinen en önemli özelliği kansere karşı kalkan olması. Kan basıncını dengelemek, kas ağrılarını geçirmek, kalp kaslarını güçlendirmekten tutun da stresi azaltmak gibi daha nice görevi var.
   Ben teşekkür ederim Güven Bey...

   Sil
 3. Kayınvalidem çok seviyor. Oğluma yedirir. Ben şahsen ilk kurusunu yemiş ve beğenmemiştim.
  Geçenlerde tazesini almış. Baktım tadına ve beğendim.
  Bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum.
  Birde iyi bağırsak çalıştırıyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne iyi yapıyor, bravo o babaanneye:) Hepiniz yiyin, yalnız günde 1 avuçtan fazla yenmemesi konusunda uyarılar var. Aman dikkat.
   Ben soğuk su içmekten mütevellit öksürüğümden ve kolumun ağrısından sayesinde kurtuldum. Hem de iki gün içinde, şıp diye bitti gittiler. İnanamadım...
   Evet, kabızlıktan koruma etkisi her yerde yazıyor.
   Bağışıklığı güçlendiriyor en önemlisi ;))

   Sil
 4. Hünnap sahiden iğdeye ne çok benziyor. Üstelik ne çok faydası varmış!. Yazdım aklımın bir köşesine. Bu arada koltuk örtün çok zarif olmuş. Pastel tonlarını ben de çok severim. Ellerine sağlık Zeygmacığım. Örtünü güle güle kullan. Bu tür terapilere zaman zaman hepimizin ihtiyacı var. Ben de şu aralar renklere tutunmaya çalışıyorum. Resim yapmak iyi geliyor. Her şeyin başı dediğin gibi, ruh ve beden sağlığı.. Şifa, doğanın içinde!. Sayfandaki renkler içimi ferahlattı. Bilgilendirici bir post olmuş. Teşekkürler, iyi hafta sonları dileklerimle. Sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aklına yazmakla kalma. Yakında mevsimi bitecek, kullanmaya da başla bence. Öyle iyi geliyor ki. Binbir çeşit sıkıntısıyla boğuştuğumuz şu dünyada bir de sağlık sorunu çıkmasın başımıza Esinciğim. Örtü mü battaniye mi olsa, ben de bilemedim aslında. Fotoğraf çekmek için kullandım koltuğu. Doğru söyledin bak. Renklere, desenlere tutunmak bunun adı. Bir süreliğine de olsa kafayı boşaltmak. Doğaya bırakmak kendini. Ağaçlara, sonbaharın renklerine, yağmura koşmak kimi zaman. Ama senin uğraşın özel yetenek istiyor. Ne iyi ediyorsun. Ellerine sağlık. Blogunda paylaşırsan ne iyi olur aslında...
   Muhabbetin de bana iyi geldi, doğrusunu istersen. Özlemişim..
   Ben teşekkür ediyor, iyi bir hafta sonu geçirmen dileğiyle sevgiler gönderiyorum..

   Sil
 5. Kış bastırmadan önlemlerimizi almak faydalı olacaktır. Daha önce Hünnap hiç denemedim, ancak çok duydum. Deneme zamanı geldi artık. Öksürük için zencefil tercih ediyoruz. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Bağışıklığı güçlendirmek başta geliyor. Yok öyle grip aşısı falan. Sonra birçok doktor zararlı diye ikaz ediyor. En iyisi doğal yollarla sağlıklı yaşamak, ilaçlardan uzak durmak. Zencefil de çok şifalı. Ihlamur çayının altına 1 dilim zencefil koymadan içmem ben de. Ama hünnap gerçekten mucizevi bir şey.
   Ben teşekkür ederim...

   Sil
 6. Hünnapi hic taze yememistim.

  Battaniyeye gozlerimi belerttim. Sabrina sapka cikardim. Ellerine saglik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tazeyken çok lezzetli. Artık bitmek üzere...

   Battaniye sabır işi gerçekten. İstikrar önemlidir diye not düşüp iplerin hepsini aldım, mecburen bitirdim. Yaklaşık sekiz ay sürdü. Hiç bu kadar uzun süren bir elişi yapmamıştım. Bitti ama ben de bittim. Hünnap- battaniye bağlantısı o yüzden en çok. Sağ kolumdaki ağrı uzun sürünce kendisine başvurdum. Sonuç: Mükemmel!

   Sil