2021/06/20

Blog Yazmanın Detayları -5

Hiç merak ettiniz mi, internet dünyasının ilk kişisel sayfasını kim oluşturdu? Başka bir deyişle; dünyanın ilk blog yazarı kim? 

Dünyada ilk kez internet ortamında kişisel sayfa oluşturan o kişi Justin Hall
Bir Amerikalı olan Hall, 20 yaşında web ile haşır neşir, cin gibi bir üniversite öğrencisi iken 1994'te dünyanın ilk blogunu açmış. 

Justin Hall şu an California'da yaşayan bir gazeteci ve girişimci. Aynı zamanda Kültür ve İletişim Direktörü. New York Times Magazine, 2004 Aralık'ta kendisinden "kişisel blog yazarlığının kurucu babası" olarak söz etmiş. O halde Hall, bir anlamda pirimiz:) 

1997’de kullanılmaya başlamış bir tanım olan ''weblog''a gelirsek, John Barger’ın Robot Wisdom isimli platformundan gelme “Logging the web”in kısaltılmışı. 1999 yılı geldiğinde weblog artık blog olarak anılmaya başlamış. O yıl internet ortamında yalnızca 23 blog varmış. 2006 yılı geldiğinde ise internet ortamındaki blog sayısı 50 milyon olmuş. Artış hızı, özellikle de pandemi  göz önüne alındığında sizce bugün dünya genelindeki blog ve web sitesi sayısı ortalama olarak kaçtır?  Bu sayının ''2 milyardan daha fazla'' olarak tahmin edildiğini biliyor musunuz?😲😲

Bir blog (ya da internet günlüğü) her ne kadar bireysel bir çalışmanın ürünü olsa da biliyorsunuz ki blog içeriklerimiz yani çevrimiçi günlüklerimiz sürekli yayında, sürekli erişime açık. Bu yazıda bilmeyenler için çok basit bir tüyoya yer vermek istiyorum. Geçen yıllarda bir içerik hırsızının peşine düştüğüm zaman tamamen kendiliğinden keşfettiğim bir yöntem bu. Şöyle ki; yazılarınızdan peş peşe gelen birkaç cümleyi kopyalayıp Google' da bir aratın bakalım. Kaç kişi aynı satırları, yani aynı yazıyı kullanmış, sonuca şaşıracaksınız söyleyeyim. Fotoğraflar için de Google Görseller'den bir aratma yaparsanız kimlerin çaldığı hemen ortaya çıkıyor. Blogunuzu kökten kopyalayanlarla da karşılaşabiliyorsunuz. O nedenle; birincil önlem olarak fotoğraflarınızın üzerine mutlaka ve mutlaka blog isminizi yazın.
Google'da blog adınızı aratın bir de. Örneğin ben sadece ''anfaengerwriter'' yazdığımda blogumdaki herhangi bir yazıyı ya da fotoğrafı linkini yazarak kimler paylaşmış en az 10 sayfa halinde görebiliyorum. İçlerinden öyle hoş sürprizler çıkabiliyor ki inanamazsınız. Bu yöntemi Twitter için de uygulayabilirsiniz. Şimdilik bu kadar söyleyeyim. Fazla uzamasın:) 
*   *   *


Dolunay'a doğru evrilmekte olan Kambur Ay'a bakar mısınız? İsmini geçen yıl öğrenmiştim. İlginç bir şekilde gündüzden ortaya çıkıyor. İlkini dün fotoğrafladım, altındakini bugün.

Ortancaların gelişimleri tamamlanmış. Güzelliğe bakın!

Burası bir işyerinin ahşap merdivenlerinin başlangıcı. Bu kedicik orada bir kez fare görmüş. Artık hep bu şekilde beklemedeymiş:))


Bu miniğin 3 beden büyüğü ve de tıpkısının aynısı olan anne kedi aşağıdan sürekli ağaca bakıp miyavlıyordu. Çok yükseğe tırmanmış ve bir türlü inemiyordu yaramaz. Keşke yardım edebilseydim:(

Malum, bugün pazar ve de kısıtlamalı bir gün. Can sıkıntısı yaşayanlar için şuraya Antik Mısır sanal turlarının linklerini bırakayım. Arkeofili adlı siteden yeni ulaştım. Hayli güzel, söyleyeyim: 


Pandemi sonrası yapacağınız geziler adına harika ötesi anlatım ve fotoğraflar eşliğinde ülkemizin cennetten köşelerinden tercihte bulunmak için önerim ise Sezgin Bey'in gezi rehberi niteliğindeki blogu hayat40tansonra 

Mutlu, huzurlu bir hafta sizinle olsun....

*   *   *

Müsilajda son durum (19 Haziran Cumartesi)


*   *   *

ALTTAKİ YORUMLARDAN BİRİNE İSTİNADEN ZORUNLU EK:
(24 Haziran 2021)

Bakın, BURADA (tıklayın lütfen) bana ait fotoğrafı çalarak kırparak insan kandıran, ticari amaç sağlamakta olan  tam 7 sayfalık bir liste var. 


29 yorum:

 1. Tavsiye ettiğiniz sanal müzeleri tek tek ziyaret ettikten sonra, son paragrafı da heyecanla okumaya başladım:-)) Çünkü Sizin önerileriniz ve yazılarınız benim için çok değerli, hem öğreniyorum, hem de büyük keyif alıyorum. Merak içinde okumaya devam ederken, ismimi görmek beni çok mutlu etti, çok teşekkür, onur duydum:-)

  Yazmış olduğunuz yöntemleri hemen denedim tabi ki:-) Sanırım henüz 1nci yılını doldurmak üzere olan bir blog olmamdan dolayı emek hırsızlığına uğramamışım:-) Bu arada Sevgili kitap keşfim (kitapkesfimm.blogspot), bu konuda sizin önerinize benzer bir tavsiyede bulunmuştu. Fotoğrafları, ÖZELLİKLER-AYRINTILAR kısmına yazar ismi vb. gibi kısımları doldurarak, yayınlamanın emek hırsızlığının önüne geçeceğini anlatmıştı. Bu da sizin öneriniz gibi faydalı olabilir:-) Tabi sizinkinde görünürlük daha fazla gibi. Öneri için ayrıca teşekkürler.

  Tüm fotoğraflar güzel ama ay fotoğraflarını ayrı bir beğendim:-)

  Şimdiden mutlu ve keyifli bir hafta dilerim, saygılar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pandemi nedeniyle çoğunlukla evde oturduğumuz, en çok gezenimizin bile günübirlik geziler dışında daha uzağa gitmeye cesaret edemediği şu günlerde ben de sizin yazılarınızı keyifle okuyor, sayenizde bilmediğim ne kadar çok yer öğreniyorum. Her birini not ediyorum, çünkü güvenilir bir blogger arkadaştan öğrenilenler çok değerli. Hiç hezimete uğramadan planlı programlı bir şekilde gezeceğimizden emin olmak güzel şey. Ne demek, bilmeyen arkadaşlar da faydalansınlar yazınızdan. Ben de size bir kez daha teşekkürler ediyorum:)

   Emek hırsızlığı taraması için çok daha profesyonelce yöntemler var tabii. Benim önerdiğim en basit olanı. Sizin önerdiğiniz ÖZELLİKLER-AYRINTILAR bloglarımızın hangi kısmında onu bulamadım yalnız. Fotoğrafı kopyalamayı engelleyen bir özellik olsa gerek. Ancak, her halükarda fotoğraf üzerine isim yazmalı bence. Çünkü çalma niyetine giren kişi ekran resmi alıp oradan kırpabilir fotoğrafı. Göz ardı etmemek gerek o yüzden.

   Ay'ın fotoğraflarını çekmek çok hoşuma gidiyor. Geçen yıl ''Göğe Bakalım'' parolasıyla epey fotoğraf çektim. Çok teşekkür ederim.
   Sizin için de mutlu ve keyifli bir hafta olsun. Selamlar...

   Sil
  2. Özellikler-Ayrıntılar kısmı fotoğrafı bilgisayara kaydettikten sonra, üzerine ve sağa tıkladığımızda açılan menülerde. Ben çok kısa ve biraz anlaşılmaz yazmışım:-) Ama sizin de yazdığınız gibi üzerine isim yazmak kesin çözüm:-) Tekrardan teşekkür ederim.

   Sil
  3. Evet, şimdi anladım. Bilgisayardaki fotoğraflar tıklandığında gelen o etiketi biliyordum da hiç incelememişim, çok enteresan:) AYRINTILAR kısmında tam olarak nereler değişecek? Diyelim ki adımızı yazdık. Garantiye almış mı oluyoruz belli olmuyor. En iyisi ben biraz daha araştırayım; ama üzerine isim yazmak en güvenilir yöntem bence. Aksi takdirde görünmeyen önlemlere de bir çare bulabilirler ve "Bu fotoğraf benim" diye kendi fotoğrafınız için telif hakkı riskiniz doğabilir.
   Bilgilendirme için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Şey, o zaman Justin Hall'ün de babalar günü kutlu olsun diyor muyuz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay, hiç aklıma gelmemişti. Tesadüfe bakar mısın? Babalar gününde blog yazarlığımızın kurucu babasından söz etmişim bilmeden:) Teşekkürler bu hoş hatırlatma için:))

   Sil
 3. Bloglar,yerel basından sonra ilk yazma yerim oldu.Adeta el değmemiş bir orman içinde kendi kuytu köşemi bulmak,sıklıkla oraya dönmek,orada eylenip bilgilenmek ve eşsiz doyumlara ulaşmak gibi bir şey...önemli bir ayrıntıyı gün yüzüne taşımışsın; teşekkürler Zeugma..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel tarif etmişsiniz blog yazma olayını. ''El değmemiş bir ormanda kendi kuytu köşem'' tanımlamasına bayıldım. Benim için de öyle. İnsanın bloguyla baş başa kalması muhteşem bir duygu gerçekten. Paylaşmanın doyumsuz hali bir taraftan. Takım çalışması da bir ihtiyaç elbette ama bireysellik gibisi yok. Blog yazmak gibisi yok daha doğrusu. Ben teşekkür ederim Güven Bey..

   Sil
 4. 2 milyar blog acaip rakam
  Acaba Türkiye de tam sayi kac merak ettim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de çok şaşırdım o rakama.
   Türkiye'deki rakamla ilgili bir çalışma yok sanırım. Tahminime göre 1 milyondan aşağı değil. Country Alexa Rank'ten anladığıa göre Türkiye'nin en iyi blogları bile 55.000'inci sırada. Kaldı ki interneti olan herkes iki dakikada kolayca blog açabiliyor:)

   Sil
 5. En sevdiğim yazı dizinin yeni bölümü gelmiş! :)
  İlk blog yazarını sayende öğrendim Zeugmacım. Çalıntı yazı ve görseller için ben de aynı yöntemi kullanıyorum. Özellikle görselleri ara sıra tarıyorum. Çok fazla görsel çalınıyor bu yüzden üstüne (ortalara doğru) isim eklemeden paylaşmıyorum fotoğrafları. Daha doğrusu kendi çekimlerimi.
  Büyük sayfaların bile izinsiz ve kaynak belirtmeden görsellerimi paylaştığını gördüm.
  Son söylediğini yapmadım ama hemen yapıyorum :D
  Fotoğraflara özellikle ilk fotoğrafa bayıldımmmmm çok güzeller. 😍😍
  Kalemine sağlık Zeugmacımmmm 💖💖

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Ausecim. Bu seriye zaman zaman aklıma gelen konularda ek yapıyorum böyle:)
   Fotoğrafın ortasına isim yazmak daha garanti; ama bu kez de bakan kişiyi rahatsız edecek korkusu var bende. Üstüne üstlük ismi saydamlaştırarak kullanıyorum. Daha önce başıma geldi kenarda olunca kırparak kullananlar çıkmıştı. Kinoalı kısır resmim epey dolandı ortalıkta mesela. bir de kuşburnu marmelatı resmim. O da blog ismim kırpılarak kullanılmıştı epey. Sonuçta Google'a şikayet ettiğinde linkleri veriyorsun ve fotoğrafın kime ait olduğunu görüp gerekli işlemi yapıyor:)

   Fotoğraflara isim yazmanın asıl önemli faydası nedir biliyor musun? Blogu kökten kopyalamaya karşı kesin çözüm. Çünkü o da başıma geldi. Brak fotoğrafları noktasına, virgülüne kadar 50 yazımı birden çalıp site açtılar. Tek fark tarihlerini kopyalayamıyorlar. Sonuç: Google'a şikayet ve sitenin kapatılması:)
   Ausecim Google'da görsel tarama yöntemini biliyorsun o halde, tebrikler. Bilmeyenler için etiketlere Google Görseller eki yapayım . Bilmeyenler oradan tıklayıp öğrensinler bari:)
   Ziyaretine teşekkürler canım Ause. Sevgilerimle...🙏💐💖💖

   Sil
 6. Merhabalar.
  Ben de bu konuyu merak ederek epeyce bir araştırma yapmıştım. Kitap piyasasından Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç'un müştereken kaleme aldıkları "Blogdan Al Haberi" başlıklı kaynak kitabını imcelemiştim.
  Yararlı ve güzel bir paylaşım olmuş. Çok beğendim. Çok teşekkür ederim. Sağolun. Kaleminize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Recep Bey, hoş geldiniz.
   Merak ettiği konları araştırmalı insan. Ne iyi etmişsiniz. Böylece konusunu açtığımızda birbirimizden de çok şey öğreniyoruz. Bakın, bahsettiğiniz kitaptan benim hiç haberim yoktu. Yeni bir şey daha öğrendim. Kitabı merak ettim doğrusu.

   Yazıyı yararlı bulmanız sevindirdi beni. Çok naziksiniz. Asıl ben çok teşekkür ederim. Sizin de kaleminize ve yüreğinize sağlık Recep Bey. Sağlık ve afiyettesinizdir inşallah. Yazılarınızı bekliyoruz. Selam ve saygılar benden...

   Sil
  2. Merhabalar.
   Bahsettiğim kitabı10 Mart 2011 tarihinde Ankara'da Yapı Kredi Yayınlarından almıştım. Blogcular için gerçekten çok güzel bir kaynak eser olduğunu söyleyebilirim. Eğer söz konusu kitaba sahip olmak isterseniz Yapı Kredi Yayınlarını halka sunan şubelerinde bulabilirsiniz.
   Şükürler olsun sağlık, sıhhat ve afiyetteyiz inşAllah. Umarım sizler de sağlık ve afiyettesinizdir inşAllah. Allah'a emanet olun selam ve saygılarımla birlikte hayırlı günler dilerim.

   Sil
  3. Bilgi için teşekkür ederim. Yapı Kredi şubelerine girip bir sorayım. Bulabilirsem ne iyi olacak.
   Şu dünyada en değerli şey sağlık. Gerisi er ya da geç bir şekilde hallediliyor. İyi olmanıza sevindim. Çok sağ olun. Bizler de iyiyiz çok şükür. Herkes gibi bir an önce corona musibetinin yok olmasını beklemedeyiz. Sizler de Allah'a emanet olun. Selam ve saygılarımla...

   Sil
 7. Sevgili Zeugma,yazılarını okumak büyük bir keyif. Her yazında çok şey öğreniyorum. Özellikle bu yazı dizinini ayrı bir seviyorum. Blog dünyasında yeniyim ve çok beceriksizim. Bırak yazılarımı fotoğraflarımı, blogumu bile çalabilirler. Arada gidip geliyorum ama en azından o benim kararım:)) Fotoğraflar yine harika! Bilgilendirici yazın için kocaman teşekkürler. Sevgiler ❤❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba İnci. Çok zarifsin, teşekkür ederim. Bloglar en çok da birbirimizden bir şeyler öğrenek için var bence. Blog yazmaya yeni başladığın için bu yazı dizisini sevmen gayet doğal. Konusunu açtıklarım dışında merak ettiklerin ya da zorlandığın herhangi bir şey varsa bizzat sorabilirsin. Şifreni unutmadığın ya da orta yerde paylaşmadığın sürece blogunu kimse çalamaz. Ama çalınan bloglar yok değil tabii. Onların durumu da yazmayı bırakmaları ve bunun en az 1 yıl sürmesi sonucu gerçekleşiyor. Epey blogun akıbeti böyle oldu.Belki de arada gelip blogu açman ve kapamanla böyle bir durumu engellemiş oluyorsundur:)
   Beğenilerin için çok çok teşekkürler. Sevgiler <3<3

   Sil
 8. Merhaba,
  Yaklaşık olarak 10 yıldır blog yazıyorum. kim neyimi almış kopyalamış çok nerak
  etmiyorum hatta alıp bir faydası olmuşsa ne mutlu bana. emek hırsızlığı
  alanına girebilir ama çok da önemli yazarlarmıyız sanki. ( yani ben kendi adıma böyle düşünüyorum ) çektiğim fotoğrafların alası var nette, yazıların da keza. ben de kopyalama yaptım ara ara. özellikle gezi yazılarımda o kentin tarihçesi vb. bu tür şeyler birbirinden alınıyor ve bence sakıncası yok.
  tek derdim uzun yıllar yazdığım yazılarım bir gün bir şeyden dolayı silinmesi. blog yedekleme denen bir olay varmış, onu öğrenmem lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Yazdıklarınızdan şöyle bir anlam çıkardım ''Çok da önemli yazarlar mıyız sanki? Fotoğrafımı alıp kullanmışlarsa ne mutlu bana. Benim fotoğraflarımın alâsı var nette'' demeli ve hatta sevinmeliyim. Aksini yaparsam herkes kendimi bir halt zannettiğimi düşünebilir.

   O öyle değil işte. Benim neyi kastettiğimi hiç anlamamış ya da anlamak istememişsiniz. Öncelikle; bir fotoğraf alınıp da neden isim kısmı kesip kullanılır?Bilmem dikkat ettiniz mi? Fotoğraflarınıza isim yazmadığınızda her şeyden önce blogunuzun kökten kopyalanma riski olduğundan bahsettim. Google'dan 50 yazınızı yazı stiline kadar birebir aynısını kopyalayıp site açabiliyor, hadi açtılar diyelim, aralara escort reklamı koyabiliyorlar. Google'a müraacat ettiğinizde sonuç alıyorsunuz ama o bekleme süresi var ya, delirmeniz işten bile değil. Detay isterseniz (ç)alıntı etiketini bir tıklamanızı öneriririm.
   Fotoğrafların isim yazılarak tescillendiği bloglarda, blog kopyalama işi mümkün değil! Ayrıca birileri fotoğrafınızı alıp telif hakkı davası açarsa (ki böyle bir risk yok değil, internet ortamında neler dönüyor) o fotoğrafın sizin olduğunu nasıl kanıtlayacaksınız?

   İkincisi... Blogumda sayısız fotoğraf var. Ama özellikle hangilerinden bahsediyorum? Kinoalı kısır ve kuşburnu marmelatı. Neden mi? İnsanlar bu fotoğraflarımın yanına eklenmiş uyduruk tariflerle mağdur ediliyorlar. Daha kötüsü, ticari amaçlarla kandırılıyorlar. Bakın şimdi hemen yazının altına bir link ekleyeceğim. Benim fotoğrafımı teminat göstererek kaç şirket birden insan kandırıyor? İnsanlara kim bilir çamura benzeyen hangi ürünü gönderiyor. Tıklayın lütfen..

   Bu arada; blog yedekleme olayı gayet net biçimde blogger sayfamızın ''Ayarlar'' kısmında gösteriliyor.

   Sil
  2. Haklısınız, bir çok şey dönüyor ortada ne yazık ki. özellikle isim yazılan fotoğrafların kesilip kullanılması ya da kişiye ait fotoların alınıp kullanılması
   haksızlık. ama bunu yapanların elinden de bir şey kurtulmuyor. yine de kopyalama yapılmasını kendi adıma önemsemiyorum. ördüğüm battaniyeleri alıp altına ben ördüm
   deseler ne olacak fazla da umrumda değil. ama dediklerinizde haklısınız.
   sonuçta başkasının hakkı bu . demek istediğim benimkileri yapsalarda kendi açımdan önemi yok. şu sanal alemde hiç bir şeyin önemi yok benim için.

   Sil
  3. şimdi eke baktım kuşburnu marmelatı fotolarınızı herkes almış gerçekten :)
   zaten bunun yasası varsa da doğru olan sizin dediğiniz. ama yine de bu sanal aleme konuyorsa herşey anonim olmalı fikrini savunuyorum hala :)

   Sil
  4. Battaniyeyi sen ya da ben örmüşüm hiç farketmez. Ya da bir manzara fotoğrafınızı başkası sahiplenmiş, amenna diyelim. Kimseye ticari bir amaçla mağduriyet yaşatılmıyor en azından. Google'dan bir fotoğrafı kopyalamak isterken "Telif hakkı olabilir" diye uyarı geliyor mu, geliyor. Bulunduğumuz her ortamda kurallara uymaktan yanayım ben. Siz ya da karşı taraf, kim, nereden, hangi görseli alıyorsa link belirtmeli. Bu kadar basit! Hatta izin zorunluluğu koyanlar var. Nette bir aratın bence. Konuyla ilgili epeyce tazminat davaları var. Karikatüristlerden bazıları epey tazminat topladı misal.
   Yine de kendi inançlarınızla devam edecekseniz kimse karışamaz size.
   "Sizin blogunuz sizin kararınız" :)
   Konu kapanmıştır. Ay, yoruldum gerçekten...

   Sil
 9. Her zaman ki gibi, Zeugma'dan detaylı, yararlı bilgiler. Bazen kendimi son derece meraksız ve ilgisiz hissidiyorum. Oysa 2006'da blog dünyasına ilk adımımı atmıştım. İşin kötüsü, yıllar geçmiş üzerinden, oysa bana dün gibi. Sağolasın Zeugma.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu dizi onca yıl sonra pandemi nedeniyle başladı.İşine yarayan bir şeyler anlatmışsam mutlu olurum, teşekkür ederim Evren. Meraksız ve ilgisiz olmak güncel hayatın yoğunluğuyla ilgili oluyor genelde. Edebiyat yönü güçlü bir arkadaşı okumanın keyfi hiçbir şeyde yok yalnız. Asıl sen sağ olasın. Yalnız uzun aralar vermek sakıncalı gerçekten. Blogun şu şekle girebiliyor: (Bkz.)
   devinimlerde.blogspot.com

   Sil
 10. Dünya'nın ilk blog yazarının kim olduğunu hiç merak etmedim bu zamana kadar. Sayende öğrenmiş bulundum sevgili Zeugma. 🌸
  Emek hırsızlığına da sonuna kadar karşıyım.
  Ortancaları o kadar çok severim ki... Ne güzeller. Gözüm gönlüm açıldı. 😊
  Emeğine sağlık Zeugma. 🌸🙏🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de 14 yıl sonra öğrenmiş oldum, kısmet. Emek hırsızlarını uzak tutmak için birtakım yöntemler, önlemler var neyse ki. Ancak bloglarda kadın taklidi yaparak gezen Türkçe katili sahtekar hız kesmiyor. Millet anlamıyor mu anlamak mı istemiyor anlamadım bir türlü. Her şeyin çaresi var ama değil mi?
   Teşekkürler Kendi Dünyasında 🌼🌼

   Sil
  2. 2009 yılında açmıştım ilk bloğumu, 12 yıl olmuş. Zaman su gibi akmış!. Pandemide sık giremesem de, bloğuma çok emek verdiğimi biliyorum. Sen de öyle çok emek verdin! Koca bir dünya burası! Herkesin dünyaya açılan penceresi birbirinden farklı! Kimi aktüel olan şeylerden hoşlanıyor, kimi gerçek haberden, doğru bilgiden!. yeni şeyler öğrenmekten... kimi edebi, kimi felsefi, kimi psikoloji ağırlıklı yazılar yazıyor. Her tür blog var. Ben takip ettiğim bloglardan çok faydalanıyorum. Kimi ruh dünyamı aydınlatıyor, kimi bilgi dağarcığımı zenginleştiriyor. Zeugma'nın bloğunu çok önemsiyorum, çünkü ne zaman uğrasam, hep heybemi doldurup ayrılıyorum. Yine önemli bilgiler, ayrıntılar vardı. Çok teşekkür ederim Zeugmacığım, iyi ki varsın, iyi ki yazıyorsun. Ben de sana şimdiden güzel bir hafta sonu diliyor, sevgilerimi gönderiyorum. ✿❤✿

   Sil
  3. Ah Esinciğim sorma, dün gibi değil mi? Sen 13, ben 14. yılın içindeyiz. Elbetteki bloguna çok emek veriyorsun. Yazıların orada her haliyle ışıldıyor. Çok harika izler ve yansımalar var blogunda. Bir de sanatçı yanınla tabloların eklenmeye başladı ki sorma gitsin. Hatırlıyorum da daha sen yaptığın hiçbir resmi koymadan ben sana defalarca rica etmişim. ''Lütfen arada bir tanesini olsun yayınla'' benzeri cümleler kurmuşum. Epeyce var o tür cümlem:) İyi ki öyle oldu şimdi..
   En başlarda sen olmak üzere, takip ettiğim bloglarda yeni şeyler görmekten ve öğrenmekten, adeta önderlik ve rehberlik hizmeti almaktan son derece mutlu oluyorum ben de. Yazmak kadar okuyup öğrenmek, bilgilenip aydınlanmak da çok önemli. Tek yönlü olursa kesinlikle eksik kalır.
   Ben de senin blogunu çok önemsiyorum sevgili Esinciğim. İzler ve Yansımalar'ın hem kendisini, hem kendisiyle bütünleşmiş sanatsever ve de zarif sahibesini çok seviyorum. İyi ki sen de varsın. Son dönemler çok sık yazamasan da blogda her görünüşün ilaç gibi geldi inan. Değerli ziyaretin ve sözlerin için çok teşekkürler, kocaman sevgiler gönderiyorum. Sağlıklı, keyifli, huzur dolu bir hafta sonu dileklerimle..💐💐💖💖

   Sil